Dünyanın En İyi Ralli Pilotları

0
486

Bugün ki yazımızda siz değerli okuyucularımız ile birlikte dünyanın en iyi ralli pilotları ile alakalı olarak detaylı bilgiler inceleyecek ve fikir edinmeniz için elimizden gelenin en iyisini yapacağız. Birkaç senelik dilim içerisinde özellikle motor sporları ile alakalı izlenme oranlarının artması son derece verimli seçenekleri sizlere sunuyor da diyebilme şansına sahibiz.

Ralli de en az Formula 1 kadar dünya genelinde takip edilen ve merak ile haberleri incelenen motor sporları içerisinde başarılı bir şekilde kendisine yer bulmuştur. Türkiye genelinde bilhassa bu tip seçeneklere yönelik olarak inceleme yaptığımızda genele yönelik mükemmel ötesi seçenekleri değerlendirme şansına da sahip olduğumuz söylenebilir.

Dünyanın en iyi ralli pilotu kim? Klasman geneline baktığımızda şuan Sebastien Ogier bu anlamda bir numara ancak biz bu konumuzda sizlere gelmiş geçmiş en iyi pilotları sunacak ve fikir sahibi olmanıza yardımcı olacağız. Ralli dediğimiz zaman zira aklımıza yegane isim geliyor. Fransızlar bu anlamda kendilerini ciddi şekilde ispat ettiler demek de yanlış olmaz.

Dünyanın En İyi Ralli Pilotları

Ralli sporu, bildiğimiz gibi günümüz binek araçlarının yarış tasarımına getirilerek birebir aynı motor seçenekleri ile sadece biraz daha yüksek performans özellikleri ile geliştirilmiş halleri olduğundan otomobil tutkunlarının çok daha fazla ilgisini çeken spor tiplerinden birisi olarak da ciddi anlamda ön plana çıkmaya başladı diyebiliriz.

Araç markaları kadar araçları kullanan pilotlarında insanlar nezdinde son derece önem arz ettiğini net bir şekilde söyleyebilme şansına sahip oluyoruz. Pilotlar klasmanında şuanda bir hareketlilik gözleniyor evet ancak bundan önceki yıllarda resmen bu sektörü domine etmiş ve başarıları ile birlikte yaşayan efsane sıfatını edinmiş bir pilot da söz konusudur. Şimdi efsane pilotlar listemizi biraz daha yakından inceleyerek fikir sahibi olacak olursak;

  1. Sebastien Loeb
  2. Tommi Makinen
  3. Sebastien Ogier
  4. Carlos Sainz
  5. Juha Kankkunen
  6. Marcus Grönholm
  7. Colin McRae
  8. Massimo ‘Miki’ Biasion
  9. Walter Röhrl
  10. Petter Solberg

Ralli spor tarihinin gelmiş geçmiş en başarılı isimler arasında yer alıyor. Fransız efsane pilot Sebastien Loeb, 9 yıl üst üste dünya ralli şampiyonası pilotlar klasmanı lideri olarak ulaşılması güç bir rekora imza atmıştır ve bu anlamda dünya genelinde yaşayan efsane sıfatı ile anılır. Yakın geçmişte kariyerine son noktayı koyan ve arkasında sayısız zafer bırakan ünlü pilot, sektörden bir süre uzaklaştıktan sonra yakın bir zaman dilimi içerisinde markalarda görev alma yolunda karar aldığını açıkladı.

Ünlü Ralli Pilotları Hakkında Bilgiler

Sebastien Loeb bu anlamda lider bir isimdir ve üst üste aldığı 9 şampiyonluk ile ulaşılması güç bir rekora imza atmıştır. Tommi Makinen, Finlandiya’lı pilot tıpkı Loeb gibi yarış kariyerinde 1996 – 1999 yılları arasında 4 sene boyunca üst üste şampiyonluk kazanarak kendisini efsaneler arasına yazdırmıştır.

Sebastien Ogier, günümüzde hala yarış pistlerinde yer alan Volkswagen Polo pilotudur ve 32 yaşındadır. Sebastien Loeb jübilesinden sonra 2013 – 2015 yılları arasında şampiyonluğu kimseye kaptırmayarak 3 kere üst üste şampiyonluğa ulaşmıştır. 2016 yılında da şuana kadar yapılan yarışlarda zirvede bulunan Ogier, bir şampiyonluk daha alması durumunda Tommi Makkinen rekorunu egale edecek ve sonrasında onu geçmek için mücadele etme yoluna gidecektir.

Colin McRae, bildiğiniz gibi bilgisayardaki ralli oyunlarından ismini bildiğimiz kişiler arasında yer alır. Ralli kariyeri boyunca sadece bir kere dünya şampiyonu olan ünlü ismin Subaru Impreza ile özdeşleşmesi, dünya genelinde popüler olmasına neden olan başlıca unsurlardan birisi olarak dikkat çekmiştir ve sektöründe fark yaratmıştır.

Bir önceki yazımız olan Yol Tutuşu En İyi Olan Lastik Markaları başlıklı yazımızda yol tutuş lastiği seçerken dikkat edilmesi gerekenler, yol tutuşu en iyi olan lastik hangisi ve yol tutuşu en iyi olan lastik markaları hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here