Dört Çeker Nedir? Ne İşe Yarar? Avantajları Nelerdir?

0
150

Dört Çeker Nedir? Ne İşe Yarar? Avantajları Nelerdir?

Bu yazımızda sizlerle birlikte ciddi anlamda merak edilen seçeneklerden birisi olan dört çeker sistemi ile alakalı olarak teorik anlamda bilgi sahibi olacak ve fikir edinmenize de yardımcı olacağız. Birkaç senelik dilim içerisinde özellikle bu tip araçlara karşı insanların çok daha ciddi bir şekilde eğilimlerinin olduğunu net olarak söyleyebiliriz.

4×4 araçlar ile alakalı olarak bilinmeyen yönlere değinecek ve fikir sahibi olmanıza da yardımcı olacağız. Birkaç senelik dilim içerisinde otomobil sistemleri çok daha ileri noktaya gitti ancak yine de terimler ile alakalı olarak bilgi sahibi olmak sizler için olmazsa olmazlardan birisi olarak ciddi anlamda dikkat çekecek.

Dört Çeker Nedir?

4-ceker-nedir

Aracın lastiklerinin tamamına güç verilerek hareket ettirilmesi sistemine verilen genel isimdir. Özellikle engebeli arazilerde olmazsa olmaz sistemlerden birisidir ve aracın çekiş kuvveti ile alakalı olarak en iyi seçenekleri sunar. Aracın tüm tekerleklerine güç uygulanmasını sağlayan gelişmiş bir çekiş sistemi türüdür.

Dört çeker sistemlerin bir diğer adı da sizlerinde bildiğiniz gibi 4×4 olarak bilinir. Ancak dünya genelindeki tabiri ise 4WD sistemidir. Lastiklerin hemen hemen tamamına güç uygulanır ve bu hem performans, hem kontrol hem de kısa bir zaman dilimi içerisinde aracınızın çok daha iyi performansa sahip olması anlamına da gelmektedir.

Dört Çeker Ne İşe Yarar?

4-ceker-arac

Aracınızın tüm tekerleklerine güç iletilerek en engebeli arazilerde dahi kati surette durma sorunu olmadan geçmenize yardımcı olan ve aracınızın maksimum performans ile hareket etmesini sağlayan bir sistemdir. Aracınızın sürat anlamında da en gelişmiş seçenekleri sizlere sunması aslında performans anlamında da en iyiyi almanıza yardımcı olur.

Aracınız önden çektiği gibi aynı zamanda arkadan itiş kuvveti ile de tek bir çekiş bölgesindeki yükü ciddi anlamda azaltır. Aracın kontrolü ile alakalı olarak ilerleyen kilometre değerlerinde kontrol anlamında biraz ustalık gerektirir. 4 çeker araçların kullanımında dikkat edilmesi son derece önemlidir. Bu nedenle araştırma yapmak iyi olacaktır.

Dört Çeker Avantajları Nelerdir?

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere öncelikli olarak engebeli arazilerde kesinlikle en iyi deneyimi sizlere sunmaktadır. Günümüz SUV sınıfı üretilen araçların hemen hemen tamamında kullanılan bir çekiş sistemi olduğundan dolayı her ne olursa olsun üzerinde durmak gerekir. Özellikle kötü hava ve yol koşullarında aracınızdan maksimum çekiş performansını almanız için yeteri kadar iyi bir sistemdir.

Genel olarak bu sistemin birçok iyi avantajı vardır. Özellikle performans anlamında istediğinizi en iyi şekilde almanız adına son derece gelişmiş bir sistemdir. SUV sınıfı araçlar için olmazsa olmazlardan birisidir. Avantajlarını maddeler halinde inceleyecek olursak;

  • Arazi koşullarında yüksek performans almanızı sağlar.
  • Düşük viteslerde daha iyi hızlanma ve engebede daha iyi tırmanma performansı alırsınız.
  • Yandan gelen rüzgarlarda aracınızın savrulma riski daha azdır.
  • Aracınızın aks yükü dağılımı çok daha dengeli bir hale gelir.
  • Tork yönlendirme etkisi aracınızda çok daha az olacaktır.
  • Aracınızın lastik aşınmaları normalden çok daha düzgün seyirde ilerleyecektir.

Genel itibari ile sizlere her anlamda iyi seçenekler sunar ancak yakıt tüketimi anlamında da çok daha ciddi külfet getirdiğini söylemek mümkündür. Aracınızda daha yüksek hız ve çekiş gücü olacağından dolayı motorunuzun performansı da bir o kadar sarfiyat hale gelecektir.

4×4 özelliği günümüzde şoförün insiyatifine de bırakılmıştır. Gerekli durumlarda 2 çeker şekilde kullanabildiğiniz araçları dilediğiniz zaman dört çeker hale getirmek tamamen sizlerin insiyatifi dahilindedir.

Bir önceki yazımız olan Amortisör Nedir? Ne İşe Yarar? Avantajları Nelerdir? başlıklı yazımızda Amortisör Avantajları, Amortisör Değişimi ve Amortisör Ne İşe Yarar hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here