Dizel Araba mı? Benzinli Araba mı?

0
143

Dizel Araba mı? Benzinli Araba mı?

Bugün ki yazımız içerisinde siz değerli okuyucularımız ile birlikte dizel ve benzinli araba arasındaki farklılıkları inceleyecek ve en avantajlı seçenekler üzerine düşüneceğiz. Yakıt, aracın performans değerlerini de ciddi anlamda etkileyen unsurlardan birisi olarak da dikkatleri çekiyor. Bu neden dolayısı ile tercihlerinizde dikkat etmeniz gereken unsurlardan birisidir.

Yakıt durumuna göre araç seçimi ile alakalı olarak günümüzde çok fazla tartışma var. Bu neden dolayısı ile olaya biraz daha yaratıcı ve bilimsel bakış açısı ekleyerek fikirlerimizi de sizlere sunacak, işleyiş hakkında da bilgi sahibi olmanız için elimizden gelenin en iyisini yapacağız. Şimdi ayrı ayrı sistemleri inceleyelim.

dizel-araba-mi-benzinli-araba-mi-alinmali

Benzinli Arabanın Avantajları

Benzin yakıt tüketen araçlar öncelikle performans anlamında son derece yüksek düzeye sahip araçlardır. Sürata yönelik araçlarda kullanılan yakıt türü sizlerin de tahmin edebileceğiniz üzere benzindir. Dolayısı ile yakıt fiyatlarında da en yüksek değerlere her zaman için benzin sahiptir. Bununla birlikte benzinli araçların motor ömrü çok daha uzun olarak tabir edilir.

Benzinli otomobillerin kısa mesafeli yolculuklarda çok daha avantajlı olduğu söylenir. Bu durumda aslında bazı kesimler farklı farklı şekillerde yorum yapabilirler. Ancak genel kanı uzun mesafeli yolculuklar için performans anlamında çok daha ideal ve kullanışlı bir sistem olduğu yönündedir. Yakıt litre fiyatı nedeni ile insanların gözünü korkutan seçeneklerden de birisidir.

Fiyatlardaki ciddi oynamalar insanların genellikle gözünü korkutsa da performans konusuna önem veren tüm araç alacak kişiler için en iyi seçenek benzinli seçeneğidir. Bunun dışında bir diğer rekabet unsuru da zaten sizlerin de tahmin edebileceğiniz üzere dizel seçeneğidir. Benzinin en kötü yani ise tüketim değerleri çoğu zaman yüksek noktalara ulaşabiliyor.

Dizel Arabanın Avantajları

Öncelikli olarak her ne olursa olsun en tasarruflu yakıt seçeneklerini sizlere sunar ve sıfır modellerini dikkate aldığımız zaman benzinli araçlara nazaran çok daha yüksek fiyatlardan satılan araba modelleridir. Dizel, motor işleyişi açısından da benzinli motorlara nazaran buji sistemi ile ısıtma teknolojisini kullanmaktadır ve dolayısı ile bu alanda da fark yaratır.

Dizel motora sahip araçların özellikle uzun mesafelerde son derece ciddi bir şekilde yakıt tasarrufu sağladığını da net olarak söyleyebiliriz kanısındayım. Bununla birlikte incelediğimiz zaman benzinli araçlara nazaran sürat anlamında biraz daha düşük performansa sahiptir. Fakat düzgün bakıldığı zaman en uzun süre giden motor tipleri arasında da gösterilebilir.

Aracın büyüklüğüne nazaran da değişen performans kavramları ile birlikte ülkemizde en çok tercih edilen araç türü dizel motora sahip araç türleridir. Yakıt türü mazot diye tabir ettiğimiz yakıt türüdür bildiğiniz üzere. Ancak iki motor arasında ki genel kanıları dikkate aldığımız zaman varılacak sonucun da biraz karmaşık olduğunu yine de belirtmek gerekiyor.

Sonuç Olarak Hangisi Daha İyi?

dizel-araba-mi-benzinli-araba-mi-alinmali-2

Benzinli motor ve dizel motor seçeneklerine sahip araçlar arasında bir seçim yapacak iseniz sizin neyi önemsediğiniz önemlidir. Performans istiyorum, maddiyat çok önemli değil derseniz benzinli araç tipleri sizler için her ne olursa olsun iyi olacaktır. Şehir içinde de avantaj sağlamak için benzinli seçebilirsiniz.

Araçta yakıt tasarrufu önemlidir ve her ne olursa olsun aracımda sakinliği severim derseniz dizel motorlu araçları tercih etmeniz çok daha akıllıca olacaktır. Bunun dışında aracın motorunun uzun ömürlü olabilmesi için yapılması gereken şey bakımdır. Rutin bakımlara idkkat ettiğiniz sürece her motor sizler için avantaj demektir.

Bir önceki yazımız olan Xenon Far Nedir? Bi-Xenon Far Nedir? Ne İşe Yarar? Avantajları Nelerdir? başlıklı yazımızda Bi-Xenon Far, Bi-Xenon Far Nedir ve Xenon Far Nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here