Direksiyon Sınavına Girerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

0
79

Bugün ki yazımızda siz değerli okuyucularımız ile birlikte direksiyon sınavı ile alakalı olarak bazı hususlara çok daha yakından bakacak ve fikir sahibi olmanıza da yardımcı olacağız. Birkaç senelik dilim içerisinde direksiyon sınavlarında bazı değişimler meydana geldi ancak genel geçer bilgilerin tamamı günümüzde hala en çok önem arz eden unsurlar arasında yer alıyor.

Direksiyon sınavında dikkat edilmesi gerekenler ile alakalı olarak bilhassa son dönemde çok ciddi gelişmeler meydana geliyor ve bizlerde sizleri bu gelişmelerden haberdar edebilmek adına çok hızlı adımlar atıyoruz. Tabi ki bu süreç içerisinde dikkat etmeniz gereken birkaç farklı seçenek olduğunu da net bir şekilde söyleyebiliriz.

Arabaya bindiğiniz an itibari ile gözlemci öğretmenler tarafından en ince ayrıntısına varana kadar gözlemlenirsiniz. Dolayısı ile dikkat etmeniz gereken detayları arabaya bindiğiniz an itibari ile en ince detayları dahi göz önünde bulundurarak uygulamanız gerekir. Bizlerde elimizden geldiğince sizleri bu konu ile alakalı olarak bilgilendirme yoluna gidecek ve fazlasını anlatacağız.

ARACA İLK BİNDİĞİNİZ ANDA DİKKAT ETMENİZ GEREKEN HUSUSLAR

  1. Araca bindiğinizde sizden önce binen şoför adayı, koltukları ve aynaları kendisine göre ayarladığından dolayı tamamında bir ayar bozukluğu söz konusu olacak. Araca binip koltuğa ilk oturduğunuz zaman gözetmenlere MERHABA demenin ardından koltuğunuzu ve aynaları kendinize göre mutlaka ayarlayın. Ayarlı ise bile kontrol eder gibi yapın.
  2. İkinci olarak emniyet kemerini takın. Emniyet kemeri, en çok dikkat edilen detaylardan birisi olarak dikkat çekecektir.
  3. Araca bindiğiniz an itibari ile aracın marşı kapalı olacaktır. Aracı çalıştırırken son derece sakin olun. Vitesi boşa almayı kesinlikle unutmayın. Aracı çalıştırırken herhangi bir ters hareket yapmayın. Puan kaybetmenize neden olacaktır.

ARAÇ İLE HAREKET HALİNDE İKEN DİKKAT ETMENİZ GEREKEN HUSUSLAR

  1. Aracı park yerinden çıkarırken özellikle aynalardan arkanızı ve yanları kontrol etmeyi ihmal etmeyiniz. Aracınıza ilk hareketi verirken stop ettirmemeye özen gösterin. Çıkarken araçlar ile burun buruna gelmemeniz de ayrıca özen ile takip edilen detaylardan birisidir.
  2. Aracınız ile hareket halinde iken virajlara gelirken yavaşlamalı, doğru devir aralıklarında vites değiştirmeli ve aynı zamanda hız sınırına dikkat etmelisiniz. Yol ne kadar boş olursa olsun 60 KM/S hız sınırını aşmamaya dikkat etmelisiniz.
  3. Sınavın ardından sınav alanına tekrar geldiğiniz zaman aracınızı doğru yere mümkün mertebe en düzgün şekilde park etmelisiniz.
  4. Sırası ile aracınızın el frenini çekmeli, aracınızın marşını kapatmalı ve son olarak emniyet kemerinizi çıkararak gözetmenlerin onay vermesi ile birlikte araçtan inebilirsiniz.

GÖZETMENLER İLE ALAKALI DİKKAT ETMENİZ GEREKEN HUSUSLAR

Gözetmenlerin direksiyon sınavı esnasındaki en önemli görevlerinden birisi sizi gözlemlemek, ikincisi ise sizi zorlayarak hata yapıp yapmamaya meyilli olduğunuzu izlemektir. Dolayısı ile sizlerin de tahmin edebileceğiniz üzere sınav esnasında sizi birçok farklı şekilde test etme şansına da sahip olabileceklerdir.

Aracı kullanırken yüksek ihtimal ile sizleri konuşturacaklar. Konuşurken ne olursa olsun arkanıza dönmeyin ve eğer mümkün ise sadece dikiz aynasından göz teması kurarak iletişim halinde kalın. Aksi takdirde çok ciddi anlamda sıkıntı yaşayabilirsiniz. Ciddi anlamda puan kaybına neden olacaktır.

Gözetmenlerin sizlere sorduğu sorulara son derece rahat bir şekilde cevap verin. Göz kontağı kurma zorunluluğunuz yoktur. Dikkatli bir şekilde sınavı bitererek direksiyon sınavından en yüksek puanı almış olmak tek hedefiniz olmalı. Bu neden dolayısı ile her ne olursa olsun dikkat edin.

Bir önceki yazımız olan Araç Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler başlıklı yazımızda araç kullanırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here