Dinamik Ön Far Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır? Avantajları Nelerdir?

0
482

Bugün ki yazımızda araç sistemlerinden bir diğeri olan dinamik ön far sistemi ile alakalı olarak merak edilen tüm sorulara çok daha yakından bakacak ve fikir sahibi olmanıza da yardımcı olacağız. Birkaç senelik dilim içerisinde büyüyen ve gelişen otomotiv sektöründe teknolojik olarak da beklentilerin çok çok üstünde değişimler meydana geldi desek sanıyorum ki yanılıyor olmayacağız.

Otomobil teknolojileri ile alakalı olarak sitemiz içerisinde bir yazı dizisi düzenledik ve sizleri tüm düzenekler ile alakalı olarak bilgilendirmek ve diğer araçlara nazaran özellik kıyaslaması yapabilmeniz için en ince detaylara varana kadar bilgilendirme yoluna da gidiyoruz. Şimdi bu sistem ile alakalı olarak detayları daha yakından inceleyelim.

Dinamik Ön Far Sistemi Nedir?

[WPGP gif_id=”6657″ width=”400″] [WPGP gif_id=”6659″ width=”400″]

Bi-Xenon teknolojisi ile geliştirilmiş olan yeni nesil otomobil farları üzerinde kullanılan akıllı ve dinamik bir sistemdir. Aracınız, hava ve yol koşullarını algılayarak farın düzeyini ve hareket kabiliyetini kendi içerisinde en iyi şekilde yorumlayarak bu anlamda sizlere en güvenli sürüş deneyimini sunabilmek amacı ile geliştirilmiş etkileyici bir sistem olarak da dikkat çekiyor.

Dinamik ön far sistemi, aynı zamanda hareket kabiliyeti açısından da kendi kendisini ayarlayabilen son derece teknolojik ve bir o kadar da akıllı far sistemlerinden birisi olarak dikkat çekiyor. Ön far sistemi, özellikle olağandışı hava şartlarında şoför için son derece önemli etkenlerden birisi olacağından dikkat edilmesi gerekiyor.

Dinamik Ön Far Sistemi Nasıl Çalışır?

dinamik-on-far-sistemi

Bu sistem tamamı ile aracınızın dışındaki etkenleri izleyerek hareket eden gelişmiş ve bilgisayar beyinli bir sistem olarak dikkatleri üzerine çekiyor diyebilmekteyiz. Aracınızın önünü görüş mesafesi ile alakalı olarak herhangi bir sorun algıladığında kendi kendine uzuna geçen ve aydınlatma mekanizmasını genişleten sistem, karşıdan gelen bir araba olması durumunda da kendisini rahatsız etmeyecek düzeye çeker.

Aracınızın viraj alması esnasında döndüğünüz noktayı da çok daha net bir şekilde görebilin diye sinyal ve viraj algılaması yaparak kendi kendisini viraj alınacak noktaya doğru çevirir ve o bölgeyi aydınlatma yoluna gider. Kısacası şoförün yolu görmesi ve yola hakim olması için geliştirilmiş en iyi seçeneklerden birisidir diyebiliriz.

Dinamik Ön Far Sisteminin Avantajları Nelerdir?

Öncelikli olarak hava şartları ne olursa olsun yolu düzgün bir şekilde görmenize yardımcı olur. Işık düzeyini çevresel elementlere göre otomatik olarak ayarlar ve dolayısı ile hem size hem de karşınızdan gelen şoförlere ciddi anlamda kolaylık sağlar.  Bununla birlikte viraj alırken de sizlere çok ciddi anlamda kolaylık sağlayan sistemlerden birisi olarak da ön plana çıkmıştır.

Dönüş durumunuzu algılayarak sistem otomatik viraj alacağınız noktaya odaklar. Bununla birlikte Bi-Xenon far teknolojisi sayersinde her zaman çok daha yüksek düzeyde bir aydınlatma sistemine sahip oluyorsunuz. Karşıdaki şoförün gözünü yoracak seçeneklerden de sizleri ciddi anlamda uzaklaştıran ve otomatik algılama yapan sistemlerden birisi olmuştur.

Dinamik Ön Far Sistemi Sonradan Eklenebilir Mi?

Bu durum tamamen aracın teknolojik altyapısı ile alakalı olarak değişim göstermektedir ancak sonradan ekleme gibi bir durum söz konusu olabiliyor. Bu sonradan eklenen sistemlerin zaman içerisinde çalışması ile alakalı olarak satıcı firmalar herhangi bir garanti vermediklerinden dolayı da aslında çok büyük bir risk unsuru diyebiliriz.

Sistem günümüz yeni nesil otomobil markalarının çok önemli bir kısmı tarafından kullanılan ekonomik ve bir o kadar da kaliteli sistemlerden birisidir.

Bir önceki yazımız olan Araç Kredisi Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir? başlıklı yazımızda Araç Kredi Üst Sınırı, Araç Kredisi ve Araç Kredisi Nasıl Alınır hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here