Çift Kavramalı Şanzıman Nedir? Ne İşe Yarar? Avantajları Nelerdir?

0
513

Bu yazımızda bilgi sahibi olmanız amacı ile çift kavramalı şanzıman ile alakalı olarak merak ettiğiniz tüm sorulara net cevaplar verecek ve araç sistemlerini çok daha yakından tanımanıza da yardımcı olacağız. Türkiye genelinde kısa bir süre zarfı içerisinde en çok dikkat çeken teknolojilerden birisi oldu ve üreticiler yeni seçenekler üzerine eğilim gösterdi.

DSG şanzıman modeli ile alakalı olarak sistemin kullanımı ve işlevlerine yönelik olarak kapsamlı bir araştırma yaptık. Otomatik vites teknolojilerinin en gelişmiş modeli olarak dikkat çeken ve istediklerinizi performans ile birlikte sizlere sunan bu sistem sayesinde artık şanzıman sorunları minimum hale geliyor da deme şansına sahibiz.

Çift Kavramalı Şanzıman Nedir

Direct Shift Gearbox (DSG) şanzıman modeli olarak bilinen bu sistem, vites değişimi esnasında diğer dişli şanzıman modellerine nazaran çok daha rahat bir şekilde kavrama ve vites değiştirmenize imkan tanıyan bir şanzıman sistemi olarak dikkat çeker. Günümüz yeni nesil araç modellerinde en çok tercih edilen şanzıman modeli olarak da dikkat çekiyor.

Klasik manuel ve otomatik vites şanzımanlarına nazaran çok daha güçlü ve çok daha iyi bir kontrol imkanı tanıyan bu şanzıman modeli sayesinde bilhassa otomatik vites şanzıman sistemlerine yaşanan sorunlar da minimize edildi demek doğru olacaktır. Günümüzün en çok tercih edilen modellerinden birisi olarak da dikkat çekiyor.

Çift Kavramalı Şanzıman Ne İşe Yarar

Bu sistem aslında manuel şanzımana sahip araçlarda meydana gelen vites kayma durumlarını meydana getirmek ve kavrama sorunlarının önüne geçmek amacı ile tasarlanmıştır. Bildiğimiz gibi çoğu zaman vites değiştirme esnasında kavrama sorunları nedeni ile kalıcı şanzıman sorunlarının artış gösterdiği rakamlar ile de tasdik edildi.

Zaman içerisinde çift kavramalı şanzıman modeli ile birlikte çok daha güçlü ve dişli kaydırma gibi sorunlar ortaya çıkmadan vites atma sistemi geliştirildi. Aslında uzun süredir üstünde çalışılan ancak günümüz teknolojileri dikkate alınarak çok daha performanslı bir şekilde araçlara uygulanan şanzıman modellerinden birisi olarak dikkat çekti.

Çift Kavramalı Şanzımanın Avantajları Nelerdir

Öncelikli olarak çok daha hızlı ve güvenli bir şekilde vites değiştirme işlemi sağlamanıza yardımcı oluyor. Bununla birlikte şanzıman dişli kaydırma sorunlarına karşı çok daha güvenli ve önlem alınmış bir şanzıman sistemidir. Zira otomatik vites araçların üzerinde kullanılıyor ise DSG şeklinde açıklama mutlak surette kullanılır.

Şanzıman sorunlarının minimize edilmesinde son derece ilgi çekici bir sistemdir. Bununla birlikte vites değişiminde maksimum performans sağlar. Otomobil teknolojilerinde özellikle büyük markaların kısa zaman içerisinde yeni model araçlarında kullandığı otomatik vites şanzıman modeli olarak da tanınmaya başlanmış bir teknolojidir.

Çift Kavramalı Şanzıman Nasıl Kullanılmaktadır

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere bildiğimiz otomatik şanzıman seçeneklerinden farklı bir kullanım seçeneğine sahip değildir. Dolayısı ile otomatik vites araçlarda yer alan P – R – N – D vites seçenekleri bu şanzıman modelinde de kullanılmaktadır. Dolayısı ile kullanımından yana herhangi bir sıkıntı ya da bilgi edinme durumu söz konusu değildir.

Diğer otomatik vites sistemlerine nazaran çok daha akıllı, güçlü ve zamanında vites geçişi yaparak dişli kaydırma sorunları ile alakalı olarak sıkıntı yaşamamanız da sizler adına etkileyici seçenekler sunacaktır. Yakın bir zaman dilimi içerisinde sitemizde bu anlamda çok daha fazla teknik donanımlar ile alakalı olarak bilgi sahibi olma fırsatına erişeceksiniz.

Bir önceki yazımız olan Panik Fren Destek Sistemi Nedir? Ne İşe Yarar? Özellikleri Nelerdir? başlıklı yazımızda brake assist system, panik fren destek sistemi ve panik fren destek sistemi ne işe yarar hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here