Check Engine Uyarısı Nedir? Nedenleri ve Çözümü

0
706

Bugün ki yazımızda siz değerli okuyucularımız ile birlikte check engine uyarısı ile alakalı olarak bilgi edinecek ve nedenleri ya da çözümü ile alakalı tüm merak ettiklerinizi elimizden geldiğince yanıtlamaya çalışacağız. Bildiğiniz gibi zaman içerisinde otomobil sistemleri de teknolojik hale geldi. Artık otomobiller, herhangi bir hasar durumu ortaya çıktığında ve hatta lastik hava basıncında sorun meydana geldiği zaman dahi sizleri uyarma gibi bir özelliğe sahip. Aracınızın elektronik gösterge panelinde çıkacak olan uyarıları dikkate almanız bu anlamda son derece büyük önem arz eden detaylar arasında da yer alacaktır. Şimdi bu uyarının ne demek olduğunu öncelikle ele alalım.

Check Engine Uyarısı Nedir?

Aracınızın elektronik gösterge panelinde çıkan CHECK ENGİNE uyarısı, motorunuzda küçük de olsa bir arıza meydana geldiğini ve kontrol edilmesi gerektiğini gösteren bir uyarıdır. Check Engine uyarısının çıkması itibari ile en kısa zaman dilimi içerisinde aracınızı yetkili bir bayiye götürerek bu hatanın nedenlerini bulması için başvurabilir ve sıkıntının çözümü için somut adımlar atabilme şansına da sahip olursunuz. Nedenin büyük çaplı bir sorun olma olasılığını da her ne olursa olsun dikkate alınır.

Check Engine Uyarısı Nedenleri

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere bu sorunların birçok farklı nedeni olabilir. Aracınızın aküsünde meydana gelen azalma dahi sizlere Check Engine uyarısı olarak yansıyabilir ki en kısa zaman dilimi içerisinde aracınızı servise götürürseniz kendileri bu anlamda çözüm üretir. Elektrik dengesizliği, motor donanımlarından birisinin bozulması ya da bu gibi hasarlar kısa vadede hatanın çıkmasına neden olabilecek sorunlardır.

Check Engine Uyarısı Çözümü

Bu uyarının tek çözümü aracınızı servise götürmeniz olacaktır. Aracınızı yetkili servise götürdüğünüz an itibari ile yetkililer aracı bilgisayara bağlayacak ve bu hatanın neden çıktığına dair HATA KODU kontrolü yapacaklar. Aracınızın verdiği hata koduna göre hasarın giderilmesi için kısa bir zaman dilimi içerisinde çalışma başlatılacak ve bu çalışmanın ardından aracınızın Check Engine uyarısı kısa zaman içerisinde kapatılacaktır.

Bir önceki yazımız olan Renault Clio 4 R-Nav ve R-Link Özellikleri başlıklı yazımızda renault clio 4 r-link ve renault clio 4 r-nav hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here