Çekiş Kontrol Sistemi Nedir? Ne İşe Yarar? Avantajları Nelerdir?

0
699

Bu içeriğimizde sizleri yine bilgilendirebilmek amacı ile çekiş kontrol sistemi – asr konusunda bilmediklerinizi sizlere bildirecek ve detayları derinlemesine incelemenize de yardımcı olacağız. Günümüz yeni nesil otomobillerinde kullanılan gelişmiş bir güvenlik sistemi olarak da dikkat çeker ve şoför aracında kontrolü dışında bir durum ile karşılaşmaz.

Çekiş kontrol sistemi hakkında bilgiler birçok kişi tarafından internet üzerinde araştırılmaktadır ve detayları birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Bizde araştırmalarımızı tamamladık ve sizlere bu konu ile alakalı olarak en net bilgileri sunmak, sistemi çok daha yakından tanımanıza da yardımcı olmak istedik. Detaylara geçmek istiyoruz.

Çekiş Kontrol Sistemi Nedir?

Diğer bir adı ile ANTİ-PATİNAJ SİSTEMİ olarak bilinen bu sistem, aracınızın gereksiz bir şekilde patinaj çekmesini engeller ve olası güvenlik sorunlarının da kısa süre içerisinde önüne geçmiş olur. Aracın anlık olarak güç harcamasını da kontrol altında tutan bu sistem sayesinde patinaj sorunu ile karşılaşmayacaksınız.

Özellikle yağmurlu havalarda lastiğin durumuna da bağlı olarak araç, gereksiz bir şekilde patinaj çeker. Çekiş kontrol sistemi, bunu da kontrol altında tutarak olası tehlikeli durumların önüne geçer ve sizlere en iyi seçenekleri sunar. Günümüz yeni teknoloji araçları içerisinde yer alan ve özellikle Ford markasının araçları ile yaygın hale gelen sistemlerden birisi olarak da dikkat çekiyor.

Çekiş Kontrol Sistemi Ne İşe Yarar?

Ani kalkışlarda dahi aracınızın anlık yüksek güç sarfiyatı yapmasını engeller ve aynı zamanda patinaj sorununu da minimize eder. Yağmurlu havalarda lastiklerinizin durumuna göre de olası patinaj çekme sorununu da ciddi bir şekilde engelleyeceğinden dolayı sizlere son derece güvenli ve avantajlı seçenekler sunan bir sistemdir.

Çekiş kontrol sisteminin en iyi yanlarından birisi de birçok şeyi sizin insiyatifinizden alıyor ve mümkün olan en güvenli seçeneklere göre ayarlama yapıyor. Kısacası güvenlik sistemlerinin son dönemde geldiği en ilgi çekici seçeneklerden birisidir ve aracınızın da performans anlamında motor sağlığı için iyi seçenekler sunar.

Çekiş Kontrol Sisteminin Avantajları Nelerdir?

Öncelikli olarak aracınızın ani bir şekilde gereksiz güç sarfiyatı yapmasını ve dolayısı ile araç üzerinde olan kontrolünüzü yitirmeniz önünde önemli bir güvenlik önlemi olarak dikkat çeker. Gereksiz patinaj durumlarından uzak durmanız için de son derece profesyonel bir şekilde geliştirilmiş güvenlik önlemlerinden birisi olarak da niteleyebiliriz.

Çekiş kontrol sistemi kendi içerisinde çalışan ve aracın kalkış anını kontrol altında tutan bir sistem olarak dikkat çeker. Bu neden dolayısı ile sizlerin herhangi bir uygulama yapması gerekmeden aracınızın kalkışı esnasında sorunsuz bir şekilde güç sarfiyatı olmamasına da destek sağlayan gelişmiş sistemlerden birisidir. Öyle ki yeni nesil araçların hemen hemen tamamında kullanılan bir güvenlik önlemidir.

Çekiş Kontrol Sistemi Sonradan Eklenebilir Mi?

Ne yazık ki böyle bir seçenek mümkün değildir. Aracın mekanik aksamına doğrudan bağlı şekilde çalıştığından ve belli başlı mekanizmaları kontrol etmek durumunda olduğundan her araçta çalışabilen ya da sonradan eklenebilen bir güvenlik sistemi değildir. Dolayısı ile dışarıdan alınması gibi bir durum da söz konusu değildir.

2015 yılından itibaren hemen hemen tüm markaların sıfır otomobil üretimlerinde kullandıkları güvenlik önlemlerinden birisi olduğundan dolayı ek olarak araştırma yapmanıza gereksinim olmadan sorunsuz bir şekilde değelrendirme altına alabileceğiniz güvenlik önlemlerinden birisi olarak da dikkat çeker. Günümüz araçlarında olmazsa olmaz ve son derece can alıcı seçeneklere sahip sistemlerden birisi olarak da nitelendirilebilir.

Bir önceki yazımız olan Airbag Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Faydaları Nelerdir? başlıklı yazımızda Airbag, Airbag Nasıl Kullanılır ve Airbag Ne İşe Yarar hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here