Çarpışma Önleme Yardımcısı Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

0
1011

Araç güvenlik sistemlerini çok daha yakından incelemeye devam ediyoruz ve bugün ki içeriğimizde sizlerle birlikte çarpışma önleme yardımcısı ile alakalı olarak en yeni seçenekleri inceleyecek ve fikir sahibi olmanıza da yardımcı olacağız. Birçok farklı araç güvenlik sisteminden bir diğeri olarak niteleyebileceğimiz önemli bir sistem modelidir.


Çarpışma önleme yardımcısı hakkında bilinmesi gerekenler ile alakalı olarak tüm merak ettiklerinizi sizlere sunacak ve fikir sahibi olmanıza da yardımcı olacağız. Ülkemiz genelinde de çok ciddi anlamda fark yaratacak olan bu sistem, özellikle Mercedes araç modellerinde kullanıldığından dolayı yine çok ilgi gören bir sistem durumunda diyebiliriz.

Çarpışma Önleme Yardımcısı Nedir?

Aracınızın 30 KM ve üzerine çıkması ile birlikte devreye giren bu sistem, öndeki araçları da takip altına almaya başlar ve sürüş mesafesi ile alakalı olarak seçenekleri dikkate alarak sizleri uyarmaya başlayan bir sistem olarak da ön plana çıkmaktadır. Yardımcı, yine multimedya ekranını kullanarak sizleri bu konuda en iyi şekli ile uyarmaktadır.

Görsel ve sesli olarak sizleri uyaran bu sistem, aynı zamanda şoför dikkat takip sistemi ile de birleştiğinde son derece güven odaklı ve kaza riskini en aza indiren sistemlerden birisi olarak da ciddi şekilde dikkat çekecek diyebilmekteyiz. Nitekim sistemin öncelikli amaçlarından birisi de diğer araçlara olan çarpma riskinizi azaltmaktır.

Çarpışma Önleme Yardımcısı Ne İşe Yarar?

carpisma-onleme-yardimcisi-1

Seyir halinde iken genellikle önünüzde seyreden aracı takip eden ve siz ile önünüzdeki aracın takip mesafesini ciddi şekilde dikkate alan sistemlerden birisidir. Sizin hızınız ve önünüzdeki aracı algılayarak güvenlik sınırlarının aşılması ya da tehdit haline gelmesi durumlarında sizleri uyarmaya başlayan gelişmiş bir sistem olarak dikkat çeker.

Bu sistem, sizleri multimedya ekranı kullanarak öndeki araç ile olan mesafeniz ve hız durumunuz ile alakalı olarak yapay zeka mantığı ile hem görsel hem de sesli olarak uyarır. Dolayısı ile arkadan çarpma risklerine karşı sizi ciddi anlamda güvence altına almış olacağı gibi riskten uzak bir seyahat geçirmenizi sağlamaktadır.

Çarpışma Önleme Yardımcısı Nasıl Kullanılır?

Bu sistemi kullanmak için ek olarak yapmanız gereken herhangi bir işlem söz konusu değildir. Aracınız 30 KM üzerine çıktığı an itibari ile devreye giren ve önünüzde yer alan ya da alabilecek tüm araçları anlık olarak takip etmeye başlayan bir sistemdir. Sizin aracınızın sürat durumunu da takip altında tutması ayrıca iyi bir seçenek.

Öndeki araç ile risk arz edecek kadar yaklaştı iseniz ve hız orantısızlığı durumu söz konusu ise multimedya ekran kullanılarak bu sistem tarafından sesli olarak ve görüntülü olarak uyarılırsınız. Dolayısı ile olası kaza durumlarının çok kısa bir zaman dilimi içerisinde önüne geçmiş olursunuz. Mercedes araçlarda olmazsa olmazlardan birisidir.

Çarpışma Önleme Yardımcısı Sonradan Eklenebilir Mi?

Böyle bir durum kati surette söz konusu değildir. Mercedes markasının kendi içerisinde oluşturmuş olduğu araç güvenliği ekibinin hazırlamış ve Mercedes marka tüm araçlarda kullanılan akıllı ve aktif güvenlik sistemlerinden birisidir. Dolayısı ile sonradan herhangi bir araca eklenmesi gibi bir durum söz konusu değildir.

Mercedes otomobil sahibi iseniz belki bu konuda yetkili mağazalarca teknik bir detay farkı ortaya çıkabilir ancak diğer markaların araçlarında kullanabileceğiniz bir sistem değildir. Zaman içerisinde bu konuda da yenilikçi adımlar atacak markaların ortaya çıkması son derece muhtemel olacağından takipçi olmanız iyi olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Dinamik Ön Far Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır? Avantajları Nelerdir? başlıklı yazımızda Dinamik Ön Far, Dinamik Ön Far Sistemi ve Dinamik Ön Far Sistemi ekleme hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here