Buji Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Çalışır?

0
113

Bugün ki bilgi içerikli yazımızda siz değerli okuyucularımız ile birlikte son derece ilgi çekici seçeneklerden birisi olan buji ile alakalı olarak bilgi sahibi olacak ve detayları çok daha yakından inceleyeceğiz. Otomobil sistemlerinin özellikle dizel motor tiplerinde olmazsa olmazlarından birisi olarak dikkat çeker. İşleyişini bilmek de önemlidir.

Araç sistemleri içerisinde yer alan birçok farklı parça bulunmaktadır. Bu parçalar ile alakalı olarak zaman içerisinde en yeni seçenekleri daha ciddi bir şekilde değerlendirme altına almak da yine önem arz eden unsurlardan birisidir. Buji konusunda bilinenin aksine dikkat edilmesi gereken birçok farklı seçenek olduğunu da net bir şekilde söyleyebilme şansına sahibiz.

Motor parçaları ile alakalı olarak dün de dahil olmak üzere sizleri bilgilendirebilmek adına yeni içerik paylaşımları yapıyoruz. Tabi ki zaman içerisinde yeni nesil akıllı motor teknolojilerinde daha farklı seçenekler incelenmeye başladı ancak her ne olursa olsun biz, sitemizde her türlü seçenek üzerine fazlası ile düşme yoluna da gidiyoruz.

Buji Nedir?

İçten yanmalı özelliğe motor tiplerinde yakıt ve hava karışımını ateşlemek için kullanılan motor parçasına verdiğimiz isimdir. Kıvılcım oluşturma yöntemi ile mümkün olan en güvenli şekilde ateşleme sistemini devreye sokan bujiler, yüksek kapasiteli elektrik alışveriş sağladığından dolayı ayrıca dikkat çeken bir motor parçası olarak da dikkat çekiyor diyebiliriz.

Bujiler, motorun ateşleme sistemini devreye sokarken doğrudan hava yakıt karışımını ateşlemek üzerine programlı bir parçadır. Türkiye genelinde ki özellikle eski tip araç modellerinin fazla olduğunu düşündüğümüz zaman son derece yaygın olarak kullanılan ve özelliklerinin ne olursa olsun bilinmesi gereken bir motor parçası olarak da dikkat çeker.

Ateşleme, motor sistemleri için en önemli parçalardan birisidir. Aküden aldığı yüksek voltaj elektriği anında kendi içerisinde eşit şekilde yayan ve hızlı bir şekilde marş almasını sağlayan buji, hava filtresinden gelen temiz hava ve yakıt deposundan gelen yakıtın harmanlanması sonucunda kıvılcım oluşturma yöntemi ile ateşleme sistemini sorunsuz bir şekilde devreye sokarak sizlere yardımcı olur.

Buji Ne İşe Yarar?

Aracınızın motorunun ateşleme işlemini gerçekleştirmesine yardımcı olan parçadır. Kapak resminden de anlayabileceğiniz üzere krank miline yakın bir noktada yer alan ve genel olarak tüm krank parçalarına bağlı olarak kıvılcım yöntemi ile ateşleme sistemini devreye sokmak amacı ile kullanılan gelişmiş parça modellerinden birisi olarak da dikkatleri çeker.

4 ana bölümden oluşan bu parça üzerinde sırası ile Elektrik Bağlantı Ucu, Porselen Yalıtıcı (İzolatör), Bağlantı Gövdesi ve Dişleri, Elektrotlar şeklinde parçalar yer alır ki gelen elektrik düzeyini en iyi şekilde ayarlayarak kendisini devreye sokması açısından olmazsa olmaz parçalar arasında da sorunsuz bir şekilde yer alabilmektedir. İşleyişi ise son derece pratiktir.

Buji Nasıl Çalışır?

Aracınızın motorunun ateşleme işlemini gerçekleştirmeye başlayacağı zaman aküden elektrik alır. Aküden gelen yüksek gerilimli elektriği iki elektrot arasından atlatarak kıvılcım oluşturmayı başarır. Basınç altında ve silindir içerisinde yer alan yakıt, zaten ateşlenme için hazır hale gelmiştir. Buji, bu noktada en önemli parçalardan birisi olarak da net şekilde nitelendirilebilir.

Silindir içerisinde yer alan yanmaya hazır yakıtın ateşlenmesi için kıvılcım oluşturan buji, güvenli bir şekilde aracınızın ateşleme yapmasına imkan sağlayan parçalar arasındadır. Motorun YANMA ZAMANI dediğimiz evresi bujiler yardımı ile gerçekleşmiş olur. Dizel araçlarda ısıtma bujisi dediğimiz sistem de mevcuttur. Günümüzde birçok farklı şekilde de kullanılmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Akümülatör Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Çalışır? başlıklı yazımızda akü, akümülatör ve akümülatör nasıl çalışır hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here