ASR Fren Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır? Avantajları Nelerdir?

0
86

Bu yazımızda siz değerli okuyucularımız ile birlikte ASR fren sistemi ile alakalı olarak bilgiler inceleyecek ve fikir sahibi olmanıza yardımcı olacağız. Bildiğimiz gibi günümüz araç sistemlerinde birçok farklı güvenlik önlemi ortaya çıktı ki insanlar da bu güvenlik önlemlerini araştırarak bir şekilde bilgi sahibi olma yoluna gidiyorlar diyebiliriz.

Fren sistemleri ile alakalı olarak aracın gerek yol tutuşu, gerek güvenli bir şekilde duruş ya da kalkış yapabilmesi ile alakalı olarak geliştiriciler sürekli bir araştırma içerisindeler ki zaman içerisinde birçok farklı fren modeli geliştirildi. Bundan önceki yazılarımızda fren sistemlerinden ikisini sizler için teknik anlamda derinlemesine olarak inceledik.

ASR fren sisteminin işlevselliği ile alakalı olarak sizlere en yeni bilgileri net bir şekilde sunacak ve fren sisteminin çalışma mantığı ile alakalı olarak bilgi sahibi olmanızı sağlayacağız. Yakın bir zaman dilimi içerisinde sitemizde bilmeniz gereken çok daha farklı konulara detayları ile birlikte değinecek ve teknik anlamda da bilgi sahibi olmanıza yardımcı olacağız.

ASR Fren Sistemi Nedir?

Anti Schlupf Regelung açılımı ile bilinen ve ülkemiz genelinde Anti Patinaj Sistemi olarak bilinen gelişmiş bir fren altyapısı olarak dikkat çekiyor. Günümüzde aynı zamanda TCS (Traction Control System) modeli olarak da bilinen fren sistemi, aracınızın gereksiz yere patinaj yapmasını önleyen bir sistem olarak da ciddi bir şekilde ön plana çıkıyor diyebiliriz.

Kalkış ve duruş esnasında çok ciddi bir güvenlik sağlayan bu sistem ile birlikte aslında duruş ve kalkış konusu ile alakalı olarak güvenlik açısından en ufak bir sıkıntı yaşamıyorsunuz ve aracınız kendi kendini sürekli stabil tutan bir fren sistemidir. Öyle ki yakın bir zaman dilimi içerisinde sistemi biraz daha ileri götürmeyi de başardılar.

ASR Fren Sistemi Nasıl Çalışır?

ASR fren sistemi içerisinde hız algılayıcı olarak geliştirilmiş akıllı bir izleyici sistemi bulunmaktadır. Aracınızın ani kalkış durumlarında bu izleyici sistem freni sürekli izleyerek freni kontrol altında tutar ve aracınızın her ne olursa olsun gereksiz bir şekilde patinaj yapmasını engeller ve güvenli bir şekilde duruş, kalkış sağlar.

Teker hız algılayıcılarının devreye girmesi ile birlikte aracın ani hızlanma değerlerini de kontrol altına amaçlamayı hazırlayan bu fren sistemi, hava şartları ne olursa olsun güvenli bir şekilde araç kalkışını sağlamak ve sorun yaşamamanızı sağlamak için geliştirilmiş olan son derece ilgi çekici bir sistem olarak da dikkatleri üzerine çekiyor.

Elektronik kontrol ünitesi (ECU) sistemi de fren panelinin içerisine entegre bir şekilde sunuluyor. Kısacası her anlamda mükemmel şekilde geliştirilmiş olan ve aracınızın duruşta ve kalkışta maksimum güvenlik seçeneği ile hareket etmesini sağlayan akıllı fren sistemi modelidir. Günümüzde de tüm markalar tarafından yaygın şekilde kullanılır.

ASR Fren Sistemi Avantajları

Öncelikle araç duruş ve kalkışlarında her anlamda güvenli seçenekleri sizlere sunan ilgi çekici bir sistemdir. Otomatik algılayıcılar sayesinde aracınızın patinaj çekmeden kalkmasına yardımcı olan bu sistem, avantajları itibari ile özellikle kalkış anlamında rahat seçenekleri sizlere sunan fren sistemleri içerisinde ön plana çıkmaktadır.

Günümüz yeni nesil üretilen araçlarının hemen hemen tamamında olmazsa olmazlardan birisidir. İşlevsellik anlamında da son derece pratik bir çalışma mantığını benimsemiş olan bu sistemi dışında diğer tüm seçenekleri de kısa bir zaman dilimi içerisinde daha fazlasını sizler için inceleme yoluna gideceğiz. Sitemizi günlük olarak takip etmeye devam edin.

Bir önceki yazımız olan EBD Fren Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır? Avantajları Nelerdir? başlıklı yazımızda ebd fren sistemi, ebd fren sistemi nasıl çalışır ve ebd fren sistemi nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here