Araçlar için Doğru Lastik Seçimi

0
614

Bugün sizlerle birlikte son dönemlerde merak edilen unsurlardan birisi olan araç lastiği seçimi ile alakalı olarak birçok farklı seçeneği sunacak ve bilgi edinmenize de yardımcı olacağız. Bildiğiniz gibi araçların en çok dikkat çeken ve önemli parçalarından birisi de lastiklerdir. Güvenlik açısından da normalin çok çok üstünde bir öneme sahip olduğunu net olarak söyleyebiliriz.

Doğru lastik seçimi de araba seçmek kadar önem arz eden unsurlardan birisidir. Günümüzde araç lastiği teknolojilerinde de çok ciddi bir gelişme meydana geldi. Bu neden dolayısı ile yerli ve yabancı markaların internet sitelerinden en yeni seçenekleri sürekli araştırma çabası içerisinde olmak sizlere iyi seçenekler sunacaktır. Şimdi biraz detaylara inmek istiyoruz.

Aracınızın Lastiğini İyi Tanıyın

lastik-sembolleri

Aldığınız tüm araçların lastik ebatlarını en iyi şekilde bilmeniz gerekir. Kullandığınız jant türü, lastiğin gerek duyduğu hava basınç değeri ya da bu gibi detaylar çok büyük önem arz ediyor da diyebiliriz. Aracınızın türüne, ağırlığına ya da uzunluğuna göre her araç markasının kullandığı farklı lastik ebatları söz konusudur. Bu neden dolayısı ile ilerleyen süreçte alacağınız lastiklerin aracınız için ne kadar iyi olup olmayacağını incelemeniz gerekecektir.

Lastik seçiminde markadan tutun da mevsimsel seçimlerinize varana kadar çok fazla detaya dikkat etmek gerekiyor. Zira lastik, aracın yakıt tüketimini de etkileyen unsurlardan birisidir.

lastik-derinligi

Lastikte İklim Seçimi Nasıl Olmalı?

mevsimsel-lastikler

İklimsel lastik dediğimiz kavram günümüzde trafik kontrolü kapsamında da incelenen unsurlardan birisidir. Bulunduğunuz bölgenin iklim koşullarına göre lastik seçimi yapılması son derece iyi olacaktır. İklimsel lastik türleri aşağıdaki gibi sıralanır;

 • Kışlık Lastikler
 • Yazlık Lastikler
 • 4 Mevsim Lastikler

Bu lastikler, genel olarak kontrol edilen lastik türleridir. Örneğin Bursa şehrinde kış aylarında Uludağ nedeni ile kar yağışı son derece fazladır. Bu neden dolayısı ile kış aylarında kışlık, yaz aylarında yazlık lastik kullanımı önemlidir. Adana gibi kışı ve yazı çok yoğun yaşamayan şehirlerde ise 4 mevsim lastik seçimi idealdir. Bu konuda sizlere lastikçiler de yardımcı olacaktır.

En İyi Lastik Markaları İle Çalışmak Önemlidir

lastik-markalari

Lastik alırken uzun vadede maddi karlılık ve gider değerlerini de hesap etmeniz gerekir. Bu da aslında kesin bir şekilde kaliteli markalardan lastik almanız gereksinimini ortaya çıkarıyor. Uzun ömürlü lastikler, sizlere güvenlik ve performans açısından en iyi seçenekleri sunar. Ülkemizde en çok tercih edilen ve kalitesini kanıtlamış markalar aşağıdaki gibidir;

 1. Lassa
 2. Continental
 3. Pirelli
 4. Petlas
 5. Bridgestone
 6. Good Year
 7. Michelin

Gibi markaları tercih ederseniz kalite anlamında ve lastik ömrü anlamında normalden çok daha uzun süreli bir kullanıma sahip olursunuz. Her anlamda tasarruf edebilirsiniz.

Maliyet Seçeneklerini İyi Hesap Edin

Her ne kadar iyi bir marka seçerseniz seçin, aracınızı kullandığınız yolların durumu da lastiğin ömründen çalacak unsurlardan birisi olarak dikkat çeker. Bu da tahmin edebileceğiniz üzere lastiklerin kalitesini düşüreceği gibi zaman içerisinde jant ve lastik ömrü üzerinde de çok ciddi anlamda sıkıntı meydana gelmesine yardımcı olabilir.

Bu neden dolayısı ile maliyet hesaplarınızı en iyi şekilde yapınız. Kaliteli lastiklerin ömrü, kalitesiz ikinci sınıf lastik markalarına göre çok daha uzun olacaktır. Yol sıkıntısı yaşamadığınız bölgelerde aslında ikinci sınıf bazı markaların da sorunsuz bir şekilde kullanılması olasıdır. Bu markalardan birkaçını sizlere örnek olarak sunmamız gerekirse;

 1. Dunlop
 2. Hankook
 3. Starmaxx
 4. Coopertires

Gibi markaları da bu anlamda sorunsuz bir şekilde tercih edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Modifiye Nedir? Nasıl Yapılır? Modifiye Fiyatları başlıklı yazımızda Araba modifiyesi, modifiye ve Modifiye Fiyatları hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here