Araç Muayenesinde Nelere Dikkat Edilmelidir? Tek Seferde Nasıl Geçilir?

0
79

Bu yazımızda sizlerle birlikte araç muayenesi ile alakalı olarak bilmeniz gereken detayları biraz daha yakından inceleyeceğiz. Bildiğimiz gibi modern bir dönemde yaşıyoruz ve bu dönem içerisinde bilhassa devlet, trafik yasalarını çok daha katı hale getirerek çok daha farklı girişimlerin ortaya çıkmasına ciddi şekilde neden oldu da diyebiliriz kanısındayım.

Araç muayenesinde dikkat edilmesi gerekenler konusunda birçok kişi bilgi sahibi değil. Bu neden dolayısı ile genellikle iki üç seferde muayeneyi tamamlamaktalar ve hali ile bu da sıkıntı anlamına gelmektedir. Aracınızın muayeneye girerken ciddi anlamda bir bakımdan geçirilmesi de ayrıca önem arz eden unsurlardan birisi olarak da dikkatleri üzerine çekmektedir.

Muayeneden tek seferde geçebilmek için yapılması gerekenler konusunda ayrı ayrı başlıkları sizler için derledik. Aşağıdaki başlıklarımızı en ince detayına varana kadar inceleyerek bu anlamda bilgi sahibi olabilecek ve çok daha fazlası için yorum alanlarımızdan bizlere ulaşarak daha detaylı bir şekilde bilgi isteyebilme şansına da sahip olabileceksiniz.

MUAYENE ÖNCESİNDE ARACINIZI MUTLAKA BAKIMDAN GEÇİRİN

Öncelikli olarak günümüzde muayene işlemleri Tüv Türk kurumlarında yapılmaktadır. Kısacası bundan yıllar yıllar önceki kör düzenden ziyade artık aracın risk arz eden hemen hemen her türlü detayı derinlemesine inceleniyor. Hal böyle olunca aracınızın bilmediğiniz sorunları sizlere AĞIR KUSUR olarak geri dönüyor ve tekrardan gidip gelmeniz gerekiyor.

Online araç muayene randevusu sayfasından aracınızın rutin bakımı için randevu aldığınız an itibari ile en kısa süre zarfı içerisinde aracınızın tüm aksamını uzman kişilere göstermeli, sorun tespiti yaptırmalı ve kısa bir zaman dilimi içerisinde ağır kusur olarak geçmesi muhtemel olan sorunlarınızı düzelterek muayeneden tek seferde geçebilme şansına da sahip olabilirsiniz.

AĞIR KUSUR OLARAK İNCELENEN BÖLÜMLER

Muayene istasyonlarında aracınızın tüm alanları baştan aşağıya işin uzmanları tarafından en ince detayına varana kadar incelenir ve kusur derecelendirmesi yapılır. AĞIR KUSUR olması durumunda aracınız muayeneden geçemez ve sizler giderek başka bir tarihte yeniden aracınızı getirip muayene ettirerek kusurları baştan aşağıya gidermiş olmanız gibi zorunluluk söz konusudur.

Muayene randevusu için ücret ödemek durumundasınız. İlk muayene randevunuz için ücret ödüyorsunuz. Ağır kusur bulunması tarafında ek bir ücret olmadan hatalarınızı düzelttirip gelip muayeneden geçebilirsiniz. Ancak ikinci seferde de ağır kusur çıkması durumunda ne yazık ki bir daha ücreti ile randevu almanız ve yeniden muayeneye girmeniz durumu ortaya çıkıyor.

Aracınızın yürüyen aksamı ve güvenlik aksamı ile alakalı olarak her türlü sorun AĞIR KUSUR olarak karşınıza çıkacaktır ve dolayısı ile muayeneden geçemezsiniz. Farlar, alt takımlar, fren sorunları, süspansiyon sorunları, egzoz emisyon sorunu gibi birçok farklı detay bu sınıf altında incelenir ve hal böyle olunca sorun olması durumunda muayeneden geçiş sağlamanız mümkün değil.

HAFİF KUSUR SORUN ÇIKARMAYACAKTIR

Aracınızda ağır kusur olabileceği gibi hafif kusurlar da olacaktır. Hafif kusurların belli bir sayıya kadar herhangi bir sorun yaşatmadığını ve muayeneden geçmeniz adına engel taşımadığını söylemek gerekir. Ancak hafif kusurun da rakamsal olarak fazla olması sizlerin muayeneden sorunsuz bir şekilde geçmesi önünde engel yaratacak detaylardan da birisidir.

Hafif kusur da olsa aracınızın tüm bakımlarını muayene süreci içerisine girmeden yaptırdığınız takdirde en ufak bir sorun yaşamadan bu süreci noktalar ve aracınızın rutin bakımını sorunsuz bir şekilde tamamlamış olursunuz. Hal böyle olunca bir daha araç durumuna göre belli bir süre rahat edersiniz.

Bir önceki yazımız olan Arabanın Motor Sorunlarını Anlamanın Yolları başlıklı yazımızda akıllı motor teknolojisi, motor sorunları ve motorun yatak sarması hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here