Araç Muayenesi Nedir? Nasıl Yapılır? Randevu Nasıl Alınır?

0
91

Bugün sizlerle birlikte araç muayenesi ile alakalı olarak en yeni seçenekleri çok daha yakından inceleyecek ve fikir sahibi olacağız. Günümüz modern toplumu için uygulamalarda da artık sürece avantaj kazandıran seçenekler ön plana çıkıyor. Bilmeniz gereken çok fazla ince detay söz konusu.

Araç muayenesi hakkında bilinmesi gerekenler konusunda sizler için önemli bir bilgi derlemesi yaptık. Mümkün olan en kısa ve öz şekilde yalın olarak bilgi sahibi olabilmeniz için soru ve cevap şeklinde sizlere bilgiler sunacak ve fikir sahibi olmanıza da yardım edeceğiz. Sorularınız olması durumunda yorum olarak iletmeniz yeterli olacaktır.

Araç Muayenesi Nedir?

Araçların daha güvenli hale gelmesi, teknik ve mekanik sorunlarının olmaması amacı ile devlet tarafından belirli aralıklar ile yapılan muayene yöntemleridir. Binek araçlarda 2 sene olan muayene aralığı, ticari araçlarda 1 yıl süre ile gerçekleştirilir. Araç muayenesi zaman içerisinde ciddi şekilde farklı bir hale büründü de diyebilme şansına sahibiz.

Bundan önce polisler tarafından yapılan muayeneler, zaman içerisinde devlet yapılanması olarak TÜVTÜRK istasyonlarına devredildi. Bu şekilde araçlar çok daha detaylı bir şekilde incelendiği gibi aynı zamanda kusur derecelendirme sistemi sayesinde aracın hemen hemen tüm noktaları derinlemesine bir şekilde inceleme altına alınıyor diyebiliriz.

Araç Muayenesi Nasıl Yapılıyor?

Araç muayenesi için randevulu sistem işliyor. Günümüzde tüm şehirlerde kurulan TÜVTÜRK istasyonlarından randevu alarak muayene tarihinizde gidiyorsunuz. Kayıt ücreti, aracınızın tipine göre değişiklik gösteriyor. Sonrasında uzmanlar aracınızı istasyon içerisine alıyor, bir koridordan geçiriyorlar. Aracın her türlü detayı derinlemesine inceleniyor.

Kusur derecelendirme sistemi bünyesinde AĞIR KUSUR olarak nitelendirilen araç kusuru söz konusu ile bunları tamir ettirmeniz gerekir. Muayeneden geçemezsiniz. Ancak HAFİF KUSUR dikkate alınmaz, fakar tamir etmeniz için sizlere bilgi verilir. Aracınızın yürüyen aksamında, aydınlatmasında, ön ve arka takımlarında (YANİ YÜRÜYENİNDE) bir sıkıntı var ise bu sıkıntılardan kati surette geçemiyorsunuz.

Araç Muayenesine Giderken Yapılması Gerekenler

arac-muayene-gerekli-belgeleri

Aslında çok basit bir detay. Aracınızı muayene girmeden önce her türlü testten geçirmeniz gerekiyor. Eski model araçların sanayilere giderek kontrol ettirilmesi, yeni araçların ise yetkili servislerce incelenmesi bu anlamda muayeneden geçememe riskinizi azaltır hatta sıfıra indirger. Aracınızın yürüyeninde bir sıkıntı var ise zaten tamir ettirmeden muayeneden geçmeniz gibi bir durum söz konusu değildir. Egsoz emisyon testi, yine en çok önemsenen detaylardan birisi olarak dikkat çekiyor.

Araç Muayene Randevusu Nasıl Alınır?

arac-muayene-randevu

Randevular bundan önceki süreçte telefon ile alınıyordu ancak günümüzde online sistemlerin geldiği son nokta sayesinde internet üzerinden size en yakın şubeden randevu alabilme şansına sahip oluyorsunuz. RANDEVU ALABİLMEK İÇİN TIKLAYIN.

Randevu saatinizden önce istasyonda bulunarak kaydınızı onaylamanız ve muayene ücretini gişeden ödemeniz gerekmektedir. Aksi takdirde muayene hakkınız yanacaktır ve daha ileri bir tarih için muayene randevusu almak durumunda kalacaksınız. Tek bir randevu ile iki kere teste girme şansınız vardır. İki kere testten geçemezseniz kayıt ücretini tekrardan ödersiniz.

Araç Muayene Ücretleri

Araç ücretleri ticari ve binek için farklılık göstermektedir. Bunun için muayene istasyonlarına giderek bilgi sahibi olabilme şansına da sahip olabiliyorsunuz. Yakın zaman dilimi içerisinde ücretler ile alakalı olarak bir güncelleme geleceği yönünde bilgiler edindik. Son aktarılan bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.

Otobüs, Çekici , Tanker ve Kamyon 258.42 TL
Otomobil, Kamyonet, Minibüs, Arazi Taşıtı,Özel Amaçlı Taşıt, , Römork 191,16 TL
Traktör (Römorksuz, Römorklu ), Motorlu Bisiklet ve Motosiklet 97,94 TL

Bir önceki yazımız olan İleri Sürüş Teknikleri Eğitimi başlıklı yazımızda İleri Sürüş Teknik Eğitiminin Kapsamı, ileri sürüş teknikleri ve ileri sürüş teknikleri eğitimi hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here