Araç Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

0
90

Bu yazımızda siz değerli okuyucularımız ile birlikte araç kullanırken dikkat edilmesi gerekenler ile alakalı olarak belli başlı bilgileri sizlere sunacak ve bilgi edinmenize yardımcı olacağız. Bildiğimiz gibi birçoğumuz, araç kullanırken önem arz eden seçeneklerin üzerine fazla düşmeyiz. Bu durum ya bilgisizlikten ya da umursama sorunundan kaynaklanır.

Aracınız seyir halinde iken birçok farklı şekilde performans sarfettiğinden dolayı bu noktada motor, yürüyen aksam ya da sizin kullanış seçenekleriniz ile alakalı olarak dikkat etmeniz gereken önemli detaylar olduğunu söyleyebilme şansına sahibiz. Tabi ki bunlar, genel geçer değil uzmanlar tarafından da son derece üzerinde durulan seçeneklerden birisi olarak da dikkat çeker.

Şimdi sizlere birkaç ana başlık dikkate alınarak bu anlamda dikkat etmeniz gereken kullanım seçenekleri ile alakalı olarak bilgiler sunacak ve yakın bir zaman dilimi içerisinde farkı yaşamanıza da olanak sağlayacağız. Daha fazlası için sitemizi günlük olarak ziyaret edin ve paylaştığımız güncel bilgileri çok daha yakından inceleme yoluna gidin.

AYNA KONTROLÜNÜZÜ TAM ANLAMI İLE SAĞLAYIN

Öncelikli olarak aracınızın hemen hemen tüm noktalarını kontrol altında tutmak ve temkinli hareket etmek istiyorsanız aracınızın ayna düzeneklerini en iyi şekilde ayarlayın. Dikiz aynası, sağ ve sol aynalar ya da bunun gibi aklınıza gelecek diğer seçenekleri kendi sürüş durumunuza göre üşenmeden ayarlamanız ilk etapta sizler adına son derece mantıklı bir hareket olacaktır.

EMNİYET KEMERİ OLMAZSA OLMAZ

Aracınıza ya da şoförlüğünüze ne kadar güvenirseniz güvenin önem arz eden diğer bir unsur ise aracınızda takacağınız emniyet kemeridir. Dünya genelinde meydana gelen trafik kazalarında en çok hayat kurtaran materyallerden birisi olduğundan dolayı araca biner binmez ilk olarak dikkat etmeniz gereken seçeneklerden birisi de emniyet kemeridir.

DEVİR KONTROLÜ SİZİN ELİNİZDE OLMALI

Aracınızı kullanırken yüksek ya da düşük devirde aracı kullanmanız son derece önem arz eden unsurlardan birisi olarak dikkat çeker. Yüksek devir ve çok düşük devir aracınızın yakıt sarfiyatı açısından sıkıntı yaşamasına neden olacağından dolayı dikkat etmeniz gereken önemli seçeneklerden birisi olarak da dikkatleri üzerine çekiyor desen yanlış bilgi vermiş olmayız.

Bununla birlikte aşırı süratten ziyade ortalama 2000 – 2500 devir aralığında seyretmeniz durumunda en ufak bir şekilde sorun yaşamadan aracınız ile güvenli bir şekilde yolculuğunuza devam edebilme şansına sahip olursunuz. Bu da aslında maddi açıdan sizlere rahatlık verecek önemli başlıklardan birisi olacaktır.

YAĞIŞLI HAVALARDA LASTİK DURUMU VE HIZ KONTROLÜ ÖNEMLİDİR

Yağışlı havalarda özellikle aracınızın lastik durumunun çok ciddi anlamda önem taşıdığını unutmayın. Günümüz otomobil teknolojilerinde lastik sistemlerinin de gelişmesi ile birlikte artık her türlü yağış esnasında yolu tam anlamı ile tutan ve maksimum kontrol sağlayan kış lastikleri olduğundan dolayı bunları tercih etmeye özen gösterin.

Yağmurlu havalarda istem dışı bir şekilde aracın kontrolünü kaybetmeniz durumu söz konusu olabilir ve bu neden dolayısı ile öncelikli olarak dikkat etmeniz gereken detay hız kontrolüdür. Her ne olursa olsun yolculuğunuzu riske edebilecek hız sınırlarından kaçının ve aracınızı kontrollü bir şekilde kullanma yoluna da gitti.

Aracınızı kullanırken kontrol tamamen sizlerin elinde olacağından dolayı özellikle aracınızın ne gibi özelliklere sahip olduğunuz sizler bileceksiniz. Dolayısı ile kullanım seçeneklerinizi de buna göre düzenleyerek kendiniz için en uygun seçenekleri yine sizlerin bulması ideal bir seçenek olacaktır. Yakın bir zaman dilimi içerisinde sitemizde daha yeni bilgi içerikli yazılar sizlerle birlikte olmaya devam edecek.

Bir önceki yazımız olan Araç Muayenesinde Nelere Dikkat Edilmelidir? Tek Seferde Nasıl Geçilir? başlıklı yazımızda araç muayenesi, araç muayenesinde dikkat edilmesi gerekenler ve online araç muayene randevusu hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here