Araç Kullanırken Devir Kontrolü

0
610

Otomobil kullanırken dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardan birisi de devir kontrolü son derece önem arz eden unsurlardan birisidir. Aracın motor ömrünün uzun olması ve bununla birlikte yakıt tüketiminin azalması açısından çok fazla önem arz eden unsurlardan birisi olarak da ön plana çıkıyor. Ancak birçok kişi bu anlamda bilgi sahibi değil.

Devir kontrol bilgisi konusunda sizlere uygulamalı ve görsel kadar net bir şekilde seçenekler sunamayız ancak bu tip konularda en çok dikkat çeken detaylardan birisi de teorik bilgidir. Teorik anlamda detayları bildiğiniz takdirde uygulamada da herhangi bir sıkıntı yaşamadan istediklerinizi uygulayabilme şansına da sahip olabileceksiniz.

Araç Devrinin Önemi

Aracınızın devrini iyi bir şekilde ayarlamanız sizlere birçok farklı şekilde avantaj sağlar. Öncelikli olarak yakıt tüketimini azaltmak için aracınızı yüksek devirde kullanmanız son derece önem arz eden unsurlardan birisi olarak dikkat çeker. Bununla birlikte motorun ömrünün uzun olması ve performanslı olması için yine önemli unsurlardan birisidir.

Aracınızın motorunu ne kadar zorlarsanız o kadar fazla yakıt tüketimi meydana gelir ve bu yakıt tüketiminin meydana gelmesi ile birlikte motorun ömründe de kısalma ortaya çıkar. Zaman içerisinde mekanik aksamda parça sorunu yaşamanız son derece olası bir seçenek olacağı gibi yağ filtresi ve hava filtresi ile alakalı olarak da sıkıntı yaşamanız durumu ortaya çıkabilir.

Araç Devri Nasıl Ayarlanır?

Vites kullanımı aslında devri en çok etkileyen unsurlardan birisidir. Otomatik vites araçlarda triptonik seçeneği yok ise araç zaten bunu mümkün mertebe kendisi ayarlama yoluna gider. Ayarlayamadığı noktada da zaten sizlerin gaz seviyesini artmanız ya da azaltmanıza bağlı olarak kendisini toparlama yoluna gidecektir.

Aracınızı mümkün mertebe yüksek devirde kullanmanız iyidir. Şehiriçi noktalarda bunu uygulamak çok kolay değildir ancak uzun yollarda yakıt tüketiminin daha az olmasındaki öncelikli neden tahmin edebileceğiniz üzere yüksek devir seçeneklerinin olmasıdır. Aracınızın vites devrini de iyi ayarlamanız gerekir. Binek araçlarda en uygun vites atma devri 2500 – 3000 aralığındadır. Zaten ibrede de bu size kırmızı renk işaretçiler ile sunulmuştur.

Devir Göstergesi Ne İşe Yarar?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi aracınızın devrini mümkün mertebe kontrol altında tutmanıza yardımcı olur. Devir listesindeki rakamlar x100 şeklinde hesaplanır. Günümüzde ki hemen hemen tüm otomobil modellerinde ideal vites atma devri 2500 – 3000 devir aralığında seyretmektedir ki fazlası motoru zorlamak ve yakıt tüketimini arttırmak demektir.

Devir göstergesi üzerinde hareketli ibre kolunun oynadığı noktalara dikkat ederseniz 3000 devir ve sonrasında genel olarak KIRMIZI RENK seçeneği dikkat çeker. Aslında bu durum, sizleri uyarı amaçlıdır. 3000 devir ve üzerini zorladığınız takdirde motorunuz çok yakmaya ve aşırı şekilde zorlanmaya başlar. Yüksek motor performansına sahip araçlarda devir alt sınırı çok daha yüksektir. O araçlarda da kırmızı renge dikkat ederek devir kontrolü yapabilirsiniz.

Devir Zorlanması Sonucunda Ne Olur?

Çok ciddi sıkıntılar ile mücadele etmek durumunda kalırsınız. Motorunuzda sıkıntılar meydana gelir ve dolayısı ile maddi külfet durumu da ciddi şekilde ortaya çıkar. Genel olarak;

  • Yakıt tüketimi çok ciddi seviyelere ulaşır.
  • Motor sekmanları ve diğer parçalarda hasar oluşabilir.
  • Yağ tankı ve filtrelerde sıkıntı yaşanabilir.
  • Aracın fanı motoru ısıtmaya yeterli olmadığı noktada hararet olabilir, dikkat etmezseniz motor yatak sarabilir.
  • Aracın yürüyen aksamında gelebilecek ani sorunlar, hayati tehlikeye dahi ciddi şekilde yol açabilir.

Bir önceki yazımız olan 2016 Model Nissan Modellerinde Tatil Hediyesi Geliyor başlıklı yazımızda 2015 Model Nissan, 2016 Model Nissan Araba Fiyatları ve 2016 model Nissan araba modelleri hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here