Araç Kiralama Nedir? Nasıl Kiralanır? Dikkat Edilmesi Gereken Nelerdir?

0
119

Bu yazımızda siz değerli okuyucularımız ile birlikte araç kiralama ile alakalı olarak detayları inceleyecek ve fikir sahibi olmanıza da yardımcı olacağız. Birkaç senelik dilim içerisinde ülkemizde tamamen gelişmeye açık bir sektör haline gelen ve yatırımlar ile yine ciddi şekilde büyüyen markalardan birisi olarak dikkat çekiyor.

Rent a car firmalarının ciddi anlamda artması ve merkezi olarak büyük firmaların filo desteği sunması ile birlikte o kadar ciddi bir büyüme süreci beraberinde geldi ki artık hepinizin bildiği üzere bu anlamda süreç farklı şekilde ilerlemeye başladı. Bizlerde şimdi bu anlamda teoride bilgi sahibi olmanıza yardımcı olacağız.

Araç Kiralama Nedir?

arac-kiralama-2

Kiralama hizmeti veren firmalara giderek kiralanacak araç filosu içerisinden bir araç seçmeniz ve sonrasında bunu günlük ücret mukabilinde dilediğiniz kadar süre sözleşme ile kiralamanız işlemine verdiğimiz genel isimlerden birisi olarak da dikkat çekiyor. Şirketler sözleşme imzalatarak sorumlulukları size ait olacak şekilde araç kiralama hizmeti sunuyor.

Araç kiralama işlemlerinde filo içerisinde yer alacak olan araçlar içerisinde ihtiyaç duyabileceğinizi seçebilirsiniz. Sonrasında sözleşme işlemleri tamamlanarak ve ücreti peşin alınmak koşulu ile araç sizin sorumluluğunuza sunulur ve ücretini ödediğiniz süre boyunca yine sizde kalır. Süreç sonunda ise götürüp aracı aldığınız yetkili merkeze iade etme sorumluluğu yine size ait olacaktır.

Araç Nasıl Kiralanır?

Araç kiralama işlemlerinde yukarıda da bahsettiğimiz üzere Rent A Car hizmeti veren firmaları ziyaret ediyor ve araç filosu içerisinden ihtiyacınız olan aracı seçiyorsunuz. Sonrasında firma sizlere bu anlamda günlük ücret bilgisi veriyor. Anlaşmanız durumunda sözleşme imzalıyorsunuz ve sonrasında ücretin tamamını ya da anlaşırsanız bir kısmını alırken ödüyorsunuz.

Araç, kiraladığınız süreç boyunca sizde kalıyor ve her türlü mazot, yıkama ya da bu gibi benzeri durumlardan siz sorumlu oluyorsunuz. Kiralıyorsunuz ancak sorumluluk her şekilde sizin oluyor. Kısacası kira oluyor ancak kendi aracınız gibi tüm masrafları size ait oluyor. Sözleşme maddeleri genel itibari ile bu konular üzerinde duruyor da diyebiliriz.

Araç Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Zaten mutlaka ki çevrenizden de duymuşsunuzdur. Araç kiralama durumunda aracın başına kaza gibi bir durum gelmesi durumunda normalden çok daha fahiş ücretler ödemek durumunda kalabiliyorsunuz. Neticede emanet araba kavramı ile alakalı olarak insanların Türk bakış açısının da ne kadar ön planda olduğunu net olarak söyleyebilmekteyiz.

Araç kiralarken öncelikli olarak sözleşmeyi enine boyuna incelemenizi tavsiye ediyoruz. Sözleşme içerisinde yer alacak olan maddeler bu anlamda sizleri her şekli ile mağdur edebilir. Dolayısı ile akılcı bir şekilde ilerlemek her zaman için iyidir. Bunun dışında fiyat araştırması yapmanız, düzgün ücretler ödemeniz açısından da normalden çok daha iyi seçenekleri sizlere sunuyor.

Genel olarak merkez filo sağlayıcısı olan firmalardan araç kiralamanız çok daha avantajlı fiyatlar ile araç kiralamanız için yeterli olacaktır. Türkiy genelinde özellikle sektörel olarak baktığımız zaman birçok küçük çaplı yatırımcının da bu işe girmesi hareketli bir süreci beraberinde getirdiği gibi sizlere çok daha fazla dikkatli olma sorumluluğu düşüyor da diyebiliriz.

Araç kiralaması yaparken aracın her noktasını en ince detayları ile inceleyerek not aldırın ki aracı iade ederken bunu sizlere yeni bir sorunmuş gibi sunmaya çalışmasınlar. Böylelikle sizlerde kendi açınızdan gerekli güvenlik önlemlerinizi almış olursunuz. Araç kiralama yaparken bunun dışında dikkat edilmesi gereken herhangi bir unsur bulunmamaktadır.

Bir önceki yazımız olan Çarpışma Önleme Yardımcısı Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? başlıklı yazımızda Çarpışma Önleme, Çarpışma Önleme Yardımcısı ve Çarpışma Önleme Yardımcısı ekleme hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here