Araç İçerisinde Mutlaka Bulundurulması Gereken Araç ve Gereçler

0
103

Bugün ki içeriğimizde sizlere bilgi edinmeniz amacı ile araç takımları konusunda bilgiler sunacak ve fikir sahibi olmanıza da yardımcı olacağız. Birkaç senelik dilim içerisinde bildiğiniz gibi ülkemizde şoförlere ve araçlara karşı devlet nezdinde de çok ciddi güvenlik önlemleri alındı. Dolayısı ile bu güvenlik önlemlerini de bilmek gerekiyor.

Araç içerisinde bulundurulması gerekenler ile alakalı olarak bilgi sahibi olamayanlar için elimizden geldiğince kapsamlı bilgileri sizlere sunmak ve fikir edinmenize yardımcı olmak istedik. Bu eksikleri tamamlamanız ve araç içerisinde mümkün mertebe eksiksiz bir şekilde bulundurmanız sizler adına her ne olursa olsun avantaj demek olacaktır.

ARAÇ SINIFLARINA GÖRE FARKLI İHTİYAÇLAR

Günümüzde bildiğimiz gibi ülkemizde farklı farklı araç sınıfları bulunmaktadır. Örnek olarak toplu taşıma araçlarında, taksilerde, uzun yol kamyonlarında ya da bu gibi aklınıza gelebilecek farklı sektörler için hizmet sunan araçlar için bulundurulması gereken zorunlu özelliklerin farklılık gösterdiğini de net olarak söyleyebiliriz.

Biz genel olarak araçların içerisinde olmazsa olmazlardan birisi olarak listelenen seçenekleri daha yakından inceleyecek ve fikir sahibi olmanıza da yardımcı olacağız. Bu malzemelerin araçlarınızın içerisinde olmaması durumunda herhangi bir trafik denetlemesinde ceza yeme durumunuz söz konusu olacağından dolayı dikkatli hareket etmeniz gerekmektedir.

İLK YARDIM ÇANTASI

Aracınızda herhangi bir acil kaza ya da kazaya yardım durumunda müdahale edebilmek adına olmazsa olmaz parçalardan birisidir.

YANGIN SÖNDÜRME CİHAZI

Aracınızın hareket esnasında herhangi bir motor ağrızası yapması ve yangın çıkması sonucunda hızlı bir şekilde müdahale edebilmek için yangın söndürme cihazı zorunlu malzemelerden birisi olarak dikkat çeker.

GERİ AYDINLATMA LAMBASI, DÖRTLÜ İKAZ LAMBASI, SİS LAMBASI, RÜZGARLIK VE CAM İÇİ STOP LAMBASI

Yine araç kasa ya da hasar durumunda ne olursa olsun aracınızın içerisinde bulundurmanız gereken araç gereçler olarak dikkat çeker.

EMNİYET KEMERİ

Yolcu güvenliği açısından olmazsa olmazlardan birisidir. Her araçta mutlaka bulunmaktadır ancak eski model araçların çoğunda çıkarılmıştır. Trafik cezası yeme sebebidir.

STEPNE

Aracınızın lastiğinin patlaması durumunda mutlaka yedek lastiği aracınızda bulundurmanız zaman içerisinde yasalar ile zorunlu kılınmıştır. Stepne olmaması, denetleme durumunda ceza sebebidir.

REFLEKTÖR

Aracınızın yol üzerinde hasara uğraması, bozulması gibi durumlarda arkadan ve önden gelecek araçları bilhassa gece uyarmak adına kullanılması gereken zorunlu malzemelerden birisidir. Aracınızda bulunmuyor ise ceza sebebidir.

YEDEK MALZEME VE TAKIMLAR

Aracınızda yine olmazsa olmazlardan birisi de el takımlarınız ya da bu gibi seçenekler aracınız içerisinde bulundurulması gereken zorunlu malzemeler arasında yer almaktadır.

Yeni trafik yönetmeliği ile birlikte araçların içerisinde bulundurulması gereken zorunlu ana maddeler yukarıdaki gibidir. Herhangi bir zor durum esnasında aracınızın içerisinde ihtiyaç duyulabilecek her türlü seçeneğin bulunması önemlidir.

Yukarıdaki malzemelerden herhangi birisinin aracınızda eksik olması durumunda herhangi bir trafik denetlemesine denk gelirseniz ve tespit edilirse para cezası yemeniz olası bir durum olarak dikkat çeker. Bunun dışında herhangi bir sorun yaşamanız durumunda hayat kurtaran malzemeler olarak da sınıflandırıldığını bilmeniz gerekir.

Bunları uygun fiyatlar ile tedarik etmek istediğinizde otomotiv marketlere giderek ihtiyaç duyabileceğiniz tüm seçenekleri sorunsuz bir şekilde elde edebilme şansına sahip olabileceksiniz. Daha fazlası yakın bir zaman dilimi içerisinde sitemizde olacak. Sitemizi günlük olarak takip etmeyi ihmal etmeyin. Soru ve sorunlarınızı bizlere yorum alanlarımızda sorunsuz bir şekilde iletebilir ve cevap alabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Dizel Araba mı? Benzinli Araba mı? başlıklı yazımızda Benzinli Araba, Benzinli Araba mı ve Benzinli Arabanın Avantajları hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here