Arabanın Motor Sorunlarını Anlamanın Yolları

0
81

Bugün ki yazımızda siz değerli okuyucularımız ile birlikte motor sorunları ile alakalı olarak bazı seçeneklere çok daha yakından bakış atacak ve fikir sahibi olmaya çalışacağız. Otomobillerimiz trafik hayatı içerisinde yer aldığı süreç boyunca birçok farklı sorun ile bizleri karşı karşıya bırakabilir ve bunları önceden tahmin etmek hayat kurtarır.

Motor sesleri aslında sizlere hasar anlamında bilgiler verebildiği gibi egzoz dumanı dahi bu anlamda sizlere bir nevi uyarıcı görevi görebilir. Hal böyle olunca seçici olmak ve birçok farklı seçenek ile alakalı olarak bilgi sahibi olmanızda yarar var. Özellikle hararet, bir aracın motoruna en çok zarar verebilecek unsurlardan birisi olarak dikkat çeker diyebiliriz.

Yağsız kalan bir motor, yine aynı şekilde sıkıntı yaşayabilecek motor tipleri arasındadır. Motorun yatak sarması dediğimiz tabir ile birlikte önemli bir hasar durumu meydana gelir ve hal böyle olunca madden çok ciddi bir külfet durumu ortaya çıkar. Bu anlamda sizleri birkaç farklı madde ile alakalı olarak bilgilendirme amacı içerisindeyiz.

Motordan Gelen Her Türlü Sese Dikkat

Size ait olan aracınızda meydana gelen ses değişimlerini yine en iyi şekilde sizler fark edersiniz. Motorda meydana gelen ses değişimleri, zaman içerisinde ortaya çıkabilecek ya da hali hazırda başlamış olan bir sorunun habercisi olabileceğinden dolayı önlemini mümkün mertebe en iyi şekilde almak gerekir.

Günümüz otomobillerinde özellikle akıllı motor teknolojisi kullanıldığından dolayı doğrudan teknik servise yönlendirme üzerinde de markaların çok ciddi bir girişimleri söz konusu. Aracınız yeni nesil bir araç ise herhangi bir tamirci bu aracın tamirini yapamayacağından dolayı doğrudan teknik servise gitmekte yarar var. Aksi takdirde aracınız ile alakalı olarak sorunlar artarak büyür.

Egzoz Dumanı Rengi Habercidir

Bir aracın motorunun sağlık durumu ile alakalı olarak egzoz dumanı rengi de aslında açıklayıcı bir sebep olarak dikkat çeker. Beyaz renge sahip egzoz dumanı, aracınızın motorunun son derece sağlıklı ve rutin düzeninde çalıştığına dair bir haberci olarak nitelendirilir ki önemli bir detay diyebiliriz.

Siyah motor dumanında aracınızın yağ yaktığına dair bir haberci olarak nitelendirildiği gibi sağlıksız bir motorun çıkardığı egzoz dumanı renklerinden birisi olarak dikkat çeker. Aracınızda siyah egzoz dumanı var ise motor üzerinde bir indirme ve detaylı tamirat sürecinin başlaması ilerleyen süreçte yaşamanızın muhtemel olduğu sorunları en aza indiren unsurlardan birisi olarak da dikkat çekecektir.

Hararet İbresi Sürekli Kontrol Edilmeli

Aracınız ne kadar yeni ya da ne kadar kaliteli olursa olsun sürekli olarak hararet ibresinin durumu en ince detayına varana kadar takip edilmeli ve belirli aralıklar ile kontrol edilmelidir. Aracın hararet yapması demek, radyatör kısmında çok ciddi bir sorun olması anlamına da gelmektedir.

Hararet, motorun yanmasına neden olabilmektedir ve hal böyle olunca motorun inmesi gerekebilir. Günümüz yeni nesil araçlarında buna mümkün olan en ivedi şekilde çözüm bulunmuştur ancak her ne olursa olsun sizlerin sürekli olarak durumu kontrol altında tutmanız da bir o kadar önem arz eden detaylar arasında yer alır.

Radyatör suyunun araç içerisinde tükenmesi, yine aynı şekilde hararet sorunun ortaya çıkmasına ve motorda parça hasarlarının meydana gelmesine neden olabilir ki bu hasarların çok önemli bir kısmı maddi anlamda da külfet yaratacak nitelikte hasarlar olarak dikkat çekecektir. Yakında daha yeni teknik detaylar sitemizde sizlerle olacak.

Bir önceki yazımız olan Oto Boya Koruma Nedir? Ne İşe Yarar? Avantajları Nelerdir? başlıklı yazımızda boya koruma, boya koruma avantajları ve boya koruma ne işe yarar hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here