Antifriz Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılmalıdır?

0
93

Otomobil teknolojilerinde kullanılması olmazsa olmazlardan birisi olan antifriz ile alakalı olarak en yeni seçenekleri sizlerle birlikte inceleyecek ve fikir sahibi olacağız. Bildiğimiz gibi araç motorunun sağlıklı bir şekilde çalışması ile alakalı olarak dikkat edilmesi gereken birkaç önemli detay vardır ki antifriz de bunlardan birisidir.

Antifriz kullanımı ile alakalı olarak tüm merak ettiklerinizi sizlere sunacak ve teknik anlamda da bilgi sahibi olmanızı sağlayacağız. Türkiye genelinde sürekli olarak kullanımı ile alakalı sorular sorulan ve bazı noktalarda ise merak edilen detaylardan birisi olarak da niteleyebiliriz. Şimdi ise lafı daha fazla uzatmadan bu anlamda bilgilere değinelim.

Antifriz Nedir

Antifriz, soğuk havalarda aracın motor suyuna karıştırılan ve her ne olursa olsun donma seviyesini en aza indiren materyallerden birisi olarak dikkat çeker. Bilhassa kış aylarında tercih edildiği gibi özellikle ısı seviyesi en düşük olan şehirlerde mutlaka kullanılması gereken bir maddedir. Motorun içerisinde dolaşması sağlıklı bir detaydır.

Antifriz, bazı şehirlerde şoförlerin insiyatifine göre motordan komple boşaltılır ve yaz aylarında kullanılmaz. Ancak 4 mevsimde olsa motorunuzun içerisinde yer almasında herhangi bir sakınca olmadığını da söyleyebiliriz. Türkiye genelinde özellikle motorun sağlıklı bir şekilde çalışması için uzmanlar tarafından mutlaka kullanılması ön görülen sistemlerden de birisidir.

Antifriz Ne İşe Yarar

0 derece altında aracınızın radyatör suyuna katılarak donma gibi sorunların önlenmesinde son derece önemli bir materyaldir. Bildiğimiz gibi aracınız ne kadar kaliteli olursa olsun belli bir ısı seviyesinin altında motor içerisinde gezen suda donma meydana gelir ve hali ile aracınızı çalıştırmak istediğinizde çok ciddi anlamda sıkıntı yaşarsınız.

Vebosta dediğimiz otomatik ısıtma sistemi aracınızda mevcut değilse ne yazık ki motoru ısıtmanın bir yolunu bulmak zorundasınız. Ancak antifriz, aracınızın motorunda sürekli bir devinim yaparak hareketlilik sağlar ve suyun katı hale geçmesi safhasında son derece hayati önem taşıyan sıvı malzemelerden birisi olarak dikkat çeker. Bilhassa ülkemizde herkes için önemlidir ve kullanılması gerekir.

Antifriz Nasıl Kullanılır

Antifriz için motor suyunuzu öncelikli olarak tamamen boşaltmanız son derece iyi olacaktır. Kısa bir zaman dilimi içerisinde uzmanlar da bunu önermiştir. Sonrasında aracınızın radyatör suyu haznesine yavaş yavaş antifriz ekleyin. Tabi ki bu arada aracınız rölantide çalışıyor olmalı ki eklemiş olduğunuz antifriz’i motorun tüm noktalarına pompalamalıdır.

Su haznesinden radyatöre giden hortumu gözleyerek gelen suyun renginden artık motorda dönüp dönmediğini anlayabilirsiniz. Antifriz, genellikle mavi ya da yeşil renge sahip bir materyaldir ve dolayısı ile motor içerisinde hareket halinde iken her şekilde dolaşıp dolaşmadığını anlayabilirsiniz. Sonrasında ise motor içerisinde antifriz gezerken üzerini su ile tamamlayarak donmayı rahatlıkla engelleyebilirsiniz.

Antifriz Kullanım Dereceleri 

Antifriz ile alakalı olarak her ne olursa olsun derece ya da yüzde bazında bir kullanım detayı söz konusudur. Türkiye iklim koşullarına baktığımız zaman araçlarınızın motorlarında antifriz kullanma oranı %33 – %50 bandında olmalıdır ki bu anlamda herhangi bir sorun yaşamadan aracınızda motor donması sorununun da önüne rahatlıkla geçebilin.

Antifriz içerisinde etil alkol dediğimiz bileşenler vardır ve dolayısı ile motor sağlığı açısından da olmazsa olmaz maddelerden birisidir. Her ne olursa olsun soğuk iklim koşullarında aracınızın motor ve radyatör aralığında antifriz suyunun dolaşmasına da fazlası ile özen gösterin. Aksi takdirde motorunuzun ömrü de riske girecektir.

Bir önceki yazımız olan Kaza Tespit Tutanağı Nedir? Ne İşe Yarar? Neden Kullanılmalıdır? başlıklı yazımızda kaza tespit tutanağı, kaza tespit tutanağı ne işe yarar ve kaza tespit tutanağı neden kullanılmalıdır hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here