Airbag Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Faydaları Nelerdir?

0
634


Bu yazımızda sizlere araçlarımızın olmazsa olmazlarından birisi olarak dikkat çeken Airbag sistemi ile alakalı olarak bilmeniz gereken tüm seçenekleri sunacak ve bilgi edinmenizi sağlayacağız. Dünya genelinde araçların güvenlik sistemleri içerisinde kullanılacak olmazsa olmaz sistemlerden birisi olarak da kısa süre içerisinde ön plana çıktığını söyleyebiliriz.

Airbag sistemi, özellikle insan hayatını doğrudan kurtaran güvenlik önlemlerinden birisi olarak dikkatleri çektiğinden dolayı detayları ile alakalı olarak da bilgi sahibi olmak sizler için son derece avantajlı bir seçenek olarak da dikkatleri çekecektir. Şimdi sizi bu sisteme dair tüm seçenekler ile alakalı olarak bilgilendirme amacı ile yazımıza devam ediyoruz.

Airbag Nedir?

Hava-Yastigi-airbag

Yardımcı Koruma Sistemi (SRS) adı ile de bilinen ancak genel ismi ile hava yastığı olarak tanımakta olduğumuz sistem, gaz ya da hava yolu ile şişerek ani çarpışma anlarında şişen ve yolcunun hayatını güven altına alan sistemlerden birisi olarak dikkat çeker. Çarpışma şiddeti dikkate alınmaksızın çok ani şekilde şişen bir yastıktır.

Yastık, vücut eklem bölgelerine zarar vermeyecek ancak yolcunun da hayatını tehlikeye atmayacak bir şiddet ile şişer. Otomatik olarak riski algılar ve buna göre hareket eder. Yıllardan beri araçlarda kullanılan gelişmiş ve en etkili güvenlik sistemlerinden birisi olarak dikkat çektiğinden dolayı tercih edilen bir sistemdir.

Airbag Ne İşe Yarar?

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere insan hayatını kaza anında en ciddi şekilde koruyan sistemlerden birisidir. Çarpmanın etkisi ile oluşacak yaralanma ve can kayıpları konusunda kesin bir güvenlik önlemi olarak dikkat çeken sistem, doğrudan eklem bölgelerinin de zarar görmesini engellediğinden olmazsa olmazlar arasındadır.

Sistem kaza anında direksiyondan ve günümüz otomobillerinde kapı gövdelerinden dahi şişerek yolcu ve şoför güvenliği için her türlü güvenlik önlemini en iyi şekilde sunar ve can kaybını önlemek için en etkili güvenlik sistemlerinden birisi olarak da nitelendirilebilmektedir. Yıllardır tüm otomobil modellerinde tercih edilen bir güvenlik önlemi olarak da dikkatleri üzerine çekmiştir.

Airbag Nasıl Kullanılır?

airbag-onemi

Bu sistem sizin kullanımınıza bağlı olarak çalışan bir sistem değildir. Aracınızın herhangi bir kaza ya da bir anda ani fren gereksinimi durumunda tehlikeyi algılayarak otomatik şekilde çalışan bir sistem olarak da dikkatleri üzerine çekiyor diyebilmektedir. Direksiyon bölgesinde mutlak surette kullanılan bu sistem, günümüz araçlarında yolcular için de kullanılmaya başlanmıştır.

Kaza esnasında bir anda frenden ya da gaz pedalından güç alarak kendisini şişiren ve insan hayatını doğrudan kurtarmaya yönelik olarak geliştirilen bu sistem, kazadan kaçmak için yapacağınız ani fren durumlarında da risk olması durumunda otomatik algılama yapar ve kendi kendini devreye sokarak can ve mal kaybını en az düzeye indirmeye çalışır.

Airbag Sisteminin Faydaları Nelerdir?

airbag

Öncelikli olarak kaza esnasında doğrudan can kaybı olasılığını en aza indiren sistemlerden birisidir. Eklem bölgelerinin de zarar görmesini engelleme amacı içerisinde olduğundan dolayı sakatlık riskini dahi en aza indirmek için planlanmış olan otomobil güvenlik sistemleri içerisinde ilk sırayı başarılı şekilde alır.

Otomatik çalışması dolayısı ile sizlere ani refleks gereksinimi duymadan bir güvenlik seçeneği sunar. Bununla birlikte zaman içerisinde yapılan çalışmalar sonrasında sadece şoför değil yolcu güvenliği için de maksimum güvenlik önlemi alacak şekilde geliştirilmiştir. Günümüz üretilen otomobillerinin hemen hemen tamamında olmazsa olmazlardan birisi olarak dikkat çeker. Daha fazla bilgi için sitemizi günlük olarak ziyaret etmeyi ihmal etmeyin.

Bir önceki yazımız olan Kör Nokta Uyarı Sistemi Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? başlıklı yazımızda kör nokta, kör nokta nedir ve kör nokta uyarı hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here