ABS Fren Nedir? Nasıl Çalışır? Avantajları Nelerdir?

0
737

Bu yazımızda siz değerli okuyucularımız ile birlikte ABS fren sistemi ile alakalı olarak bilgi sahibi olacak ve sistemin çalışma mantığını daha yakından tanıyacağız. Günümüz araç sahibi olanların hemen hemen tamamının bildiği ve tanıdığı bu fren sisteminin çalışma mantığı ile alakalı olarak bilgi sahibi olanların sayısının son derece az olması da aslında düşündürücü bir detay.

Günümüzde birçok farklı fren sistemi kullanılmaktadır ki araç alırken bunların tamamı ile alakalı olarak fikir edinmeniz önemlidir. ABS sistemin çalışması, aslında aracın güvenliği açısından son derece önemli ve mantıklı bir sistem olduğundan dolayı insanlar arasında da son derece önemsenen unsurlardan birisi olarak da dikkatleri üzerine çeker diyebilme şansına sahibiz.

ABS fren sisteminin işleyişi ve önemi ile alakalı olarak çok daha kapsamlı şekilde bilgi almak adına hazırladığımız bu yazımız içerisinde daha fazla bilgi için yorum alanlarımızı kullanarak en iyi seçenekleri uzman ekibimizden dinleyebilirsiniz. Sitemizi gezerek daha farklı konularda da net bir şekilde bilgi sahibi olabilme şansına da sahip olacaksınız.

ABS Fren Nedir?

Açılım olarak Anti-Lock Brake System olarak bilinen sistemin Türkçe karşılığı da kilitlenme karşıtı frenleme sistemi olarak da tanımlanan mükemmel bir sistemdir. Aracınızın ani fren yapması durumunda özellikle çok ciddi bir önlem olarak geliştirilmiştir ve her ne olursa olsun aracınızın fren esnasında lastiklerinin kilitlenmesini önleyen bir sistem olarak da dikkat çeker.

Frenler, normal araçlarda ani bir basınç durumunda kilitlenir ve bu durumda lastikler de kilitleneceğinden dolayı hareket ile alakalı olarak çok ciddi bir şekilde sıkıntı meydana gelebilmektedir. Ani frenlerde dahi her ne olursa olsun aracınızın fren mekanizmasına pompalama yardımı ile yüklenmek gerekiyor ki bu noktada herhangi bir kitlenme sorunu yaşanmasın.

ABS fren sistemi de tam olarak bunu yapar ve güvenli bir şekilde ani fren durumlarında durabilmenize yardımcı olan akıllı bir araç sistemi modelidir. Türkiye genelinde özellikle bu sistemin kullanıldığı araçların satış rakamlarında da normalden çok daha ciddi bir satış rakamı ortaya çıkmıştır.

ABS Fren Nasıl Çalışır?

Öncelikli olarak ani fren durumlarında meydana gelen fren sistemini önlemek amacı ile kendi içerisinde pompalama mantığını oturtmuş bir sistemdir. ABS olmayan araçlarda ani fren durumunda aracınızın lastikleri kilitlenir ve hal böyle olunca kayma mesafesi nedeni ile kaza riski çok ciddi boyutlara ulaşır.

ABS fren sisteminde ise işlerin çok daha güvenlik ve sağlıklı olabilmesi için otomatik pompalama sistemi mevcuttur. ABS sistemlerde frene ani bir dokunuş esnasında frenlere saniyede 18 kere pompalama yöntemi ile basınç uygulanır ki bu yöntem sayesinde tekerleklerde herhangi bir kilitlenme durumu meydana gelmeden sorunsuz bir şekilde aracınızı durdurabilme şansına da sahip olursunuz.

ABS fren sistemi, hava şartları her ne olursa olsun lastiklerin kilitlenmesini önlediğinden dolayı en verimli ve güvenli fren sistemi olarak dikkatleri çeker ve kaza riskini en aza indirir. Bu da ayrıca dünya genelinde en çok tercih edilen araç sistemlerinden birisi olarak dikkat çeker.

ABS Fren Avantajları

  1. Öncelikli olarak fren mesafesi sorunu olmadan güvenli bir duruş imkanı sağlar.
  2. Ani fren esnasında aracınızın lastiklerinin kilitlenmesini önler.
  3. Araç fren sisteminde hidrolik boşalması gibi sorunları bir nebze de olsa önüne geçen bir sistemdir.
  4. Elektronik bir fren sistemi olarak bilinir ve günümüz yeni nesil araçlarının hemen hemen tamamında tercih edilen bir sistemdir.

Bir önceki yazımız olan Steptronic Şanzıman Nedir? Nasıl Çalışır? Avantajları Nelerdir? başlıklı yazımızda şanzıman tipleri, steptronic şanzıman ve steptronic şanzıman avantajları hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here