2016 Zorunlu Trafik Sigortası Fiyatları

0
105

Bildiğimiz gibi zorunlu trafik sigortası fiyatları ile alakalı olarak çok tartışmalı ve sıkıntılı bir sürecin içerisinden geçiyoruz. Türkiye’de normal şartlarda devletin de kontrolü altında trafik sigortası satışları gerçekleşiyordu ve son derece uygun fiyatlarda araçlarımıza güvenlik seçeneklerini sunuyorduk. Ancak yılbaşı itibari ile bu durum tam anlamı ile bir kabus haline geldi diyebiliriz.

Zorunlu trafik sigortası haberleri incelendiği zaman zaten bu konu ile alakalı olarak net bir şekilde bilgi sahibi oluyorsunuz. Fiyatlar, bir anda normalin 3 katı üstüne çıktı ve bizler resmen araçlarımıza aylık olarak kiraya biner gibi bir duruma geldik. Zorunlu trafik sigortasının özelleştirilmesi ile birlikte gelen sıkıntılar Türkiye genelinde çok ciddi sıkıntıları da beraberinde getirdi.

Zorunlu Trafik Sigortası Fiyatları Neden Arttı?

Normal şartlarda özel şirketler bu anlamda sigorta fiyatlarını devletin kontrolü altında ve devletin belirlediği üst sınır önderliğinde belirliyordu. 2016 yılı itibari ile devlet, bu anlamda sigorta şirketlerini tam yetkili kılarak denetimi bir süre çekeceğini söyledi ve olanlar oldu. Sigorta şirketleri, normalin 3 katına fiyatına çıkardığı zorunlu trafik sigortası fiyatları nedeni ile büyük tepki gördü.

Bugün mantıken baktığımız zaman 89 model Tofaş Şahin modellerini bizler 120 TL dolaylarında sigortalı hale getiriyorduk ancak bu düzenlemeler ile birlikte aracı 300 TL gibi bir fiyata sigortalı hale getirir olduk. İlerleyen modellerde ki araçlarda bu fiyatlar çok daha fahiş durumda.

Zorunlu Trafik Sigortası Fiyat Uygulaması

Bugün sigorta şirketlerine internet üzerinden ulaştığımız zaman ya da gidip birebir görüşme yaptığımız zaman bizlere sunulan fiyat tekliflerinin çok ciddi bir şekilde fahiş hale gelmesi insanlar arasında çok ciddi bir şekilde huzursuzluk yarattı. Örnek olarak;

Seat Inca 1.9 Dizel motora sahip bir aracı 2015 yılı başında 300 TL dolaylarında bir fiyat ile sigortalı yapıyorsunuz. 2016 yılı başı itibari ile bu fiyat 1000 TL dolaylarına kadar yükseldi.

Sigorta poliçelerinde brüt prim tutarı belirlendi:

Kamyon – 6000 TL
Minibüs – 3300 TL
Taksi – 5400 TL
Kamyonet -2000 TL
Otobüs  – 31 ve üstü koltuk 17.700 TL
Otobüsler – 18-30 koltuk 5700 TL

Zorunlu Trafik Sigortası Fiyatlarında Neler Dikkate Alınıyor?

Aslında bu sorunun cevabı geçmişten günümüze aynı gibi duruyor fakat fiyatlarda bu denli bir artışın olması ne yazık ki insanlar arasında çok büyük tepkilere yol açtı da diyebilme şansına sahibiz. Genel olarak fiyat seçeneklerinde ön plana çıkan seçenekler aşağıdaki gibidir;

  1. Aracınızın yaşı fazlası ile önemlidir.
  2. Aracınızın ruhsatta kimin üzerine kayıtlı olduğu önemlidir. Genç yaşlarda ki sürücüler RİSK SINIFI içerisinde yer aldığı için fiyatlar yükselir.
  3. Şoförün trafik sicili yine bu anlamda önem arz eder.
  4. Aracınızın hasar kaydı seçenekleri bu anlamda dikkate alınır.
  5. Aracınızın motor gücünün yüksekliği yine önemli bir kıstas seçeneğidir.

Kısacası bu gibi seçenekleri dikkate alarak sigorta şirketleri sizlere teklifler sunuyor ve sizlerde bu anlamda size biçilen bedeli ödemek zorunda kalıyorsunuz diyebilirim.

Zorunlu Trafik Sigortası Fiyatlarına Nasıl İtiraz Ederim?

Bu anlamda itiraz seçeneği gibi bir durum söz konusu değildir. Ancak BİMER üstünden yapılan şikayetler ve açılan davalar sonucunda devlet kanallarının bu konu ile alakalı olarak tekrardan biz düzenleme yoluna gittiğini de net olarak söyleyebiliriz.

Sizlerde bu anlamda biraz farkındalık yaratmak ve devlet kanallarını düzenleme yoluna itmek için BİMER üstünden şikayetlerinizi iletebilir ve hatta gidip Tüketici Hakları Hakem Heyeti statüsünden bu konu ile alakalı olarak destek isteyebilirsiniz. Kısa zaman içerisinde yeni bir düzenlemenin olacağını tahmin ediyoruz.

Bir önceki yazımız olan Sürücü Dikkat Takip Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır? Avantajları başlıklı yazımızda Sürücü Dikkat Takip Sistemi, Sürücü Dikkat Takip Sistemi Avantajları ve Sürücü Dikkat Takip Sistemi Nasıl Çalışır? hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here